Sürtünme kuvvetine günlük yaşamdan örnekler

0
830
paraşüt atlama
paraşüt atlama

Sürtünme kuvveti ile ilgili günlük yaşamdan örnekler, Sürtünme kuvvetine günlük yaşamdan örnekler nelerdir, sürtünme kuvveti nerelerde kullanılır,

Sürtünme kuvvetini günlük yaşamda sürekli olarak hemen hemen her yerde bulunmaktadır, bir cismi tutarken, taşırken, telefonumuzu elimize alırken sürtünme kuvvetinin etkisi ile bunları gerçekleştirmekteyiz, eğer sürtünme kuvveti olmasaydı biz bunları yapamazdık.

Sürtünme kuvveti günlük yaşamdaki en önemli örnekleri ; Arabaların, bisikletin sürtünme kuvvetinin etkisinden faydalanarak durdurulması, yolda yürüken kaymadan yürüyebilmemiz sürtünme kuvvetinin bize sağladığı avantajlar arasında sayılabilir.

Arabaların motorları çalışırken de belli bir sürtünme gerçekleşir, bu sürtünmeyi en aza indirimek için motor yağları kullanılır, böylece motorun ömrü uzatılmış olur. Sürtünme kuvveti genel olarak durdurma etkisi olan bir kuvvettir.

Paraşütle atlama ve yavaş bir iniş yapma, arabaların frenleri, kışın arabaya zincir takma, kaleci eldivenlerinin iç kısmının prüzlü olması, kaydırakların prüzsüz olması, basketbol topunun üzerinde tırtıklar olması kaymayı önler. Bunlar günlük yaşamdaki sürtünme kuvvetine örnek olabilir.

Önceki MakaleSürtünme kuvvetinin faydaları, zararları
Sonraki MakaleAnkara’nın başkent olmasının nedenleri, gerekçeleri nelerdir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz