Suyun donması durumunda taneciklerin hareketinde nasıl bir değişim olur

0
240

Suyun donması durumunda taneciklerin hareketinde nasıl bir değişim olur, su donduğu zaman taneciklerinin yapısı nasıl değişir, Sıvılar akışkandır ve bulundukları kabın şeklini almaları sıvıların en belirgin özelliklerinden birisidir. Sıvıların taneciklerinin arasındaki boşluklar katılara göre daha fazla, gazlara göre ise daha azdır. Sıvıların, sıvı halden katı hale geçtikleri nokta donma noktası olarak adlandırılır.

Sıvılar katı hale geçtikleri zaman birtakım özelliklerini kaybeder ve katı maddenin özelliklerini almaya başlar, örneğin sıvıların en belirgin özelliği olan akışkan olmaları katı hale geçtiklerinde yani bir sıvının donduğu zaman artık akışkan olma özelliğini yitirmiştir.

Maddelerdeki taneciklerin hareketleri
Maddelerdeki taneciklerin hareketleri

Sıvılar dönme hareketleri sonucunda akışkan özelliğine kavuşur fakat donan bir sıvı artık dönme özelliğini yitirmiştir. Sıvılar katı hale geçtiklerinde yani donduğu zaman öteleme, dönme gibi özelliklerini yitirir. katı bir maddeymiş gibi davranmaya başlar ki artık katı bir madde olmuştur. Nezaman erime noktasına yakın bir ısıya mağruz kalırsa ozaman sıvı özelliklerine kavuşacaktır.

Önceki MakaleMaddelerdeki taneciklerin hareketleri
Sonraki MakaleSuyun kaynaması sırasında taneciklerin hareketi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz