Taşıtlarda Hava Kirliliği Oluşturan Kaynaklar Nelerdir Hakkında Bilgi

0
251

Taşıtlarda Hava Kirliliği Oluşturan Kaynaklar Nelerdir Hakkında Bilgi, Taşıtlardaki hava kirliliğinin oluşmasına sebep olan kaynaklar.

Taşıtlar şüphesiz günümüz dünyasının olmazsa olmaz araçlarındandır. Uçak, vapur , otomobil ve motosiklet . Hepimizin kolaylıkla sahip olabildiği otomobiller ve motosikletler fosil yakıt ile çalışır. Fosil yakıtlar enerji üretebilmesi için yanması gerekmektedir yanmanın etkisi ile birlikte havayı ciddi şekilde kirletirler.

Fosil yakıtlar bu yüzden pek çok ülkede özellikle otomobil kullanımında yasaklamalar getirilmiştir. Avrupa’da 2030 yılından sonra fosil yakıtlı araç kullanımı kaldırılacak olması fosil yakıtların çevreye ve doğaya vermiş olduğu zararı gözler önüne sermektedir.

egzoskirliligi

Taşıtların içinde yanmanın etkisi ile birlikte ortaya çıkan zararlı gaz Egzos yardımı ile dışarı atılır, bu gaz milyonlarca hatta milyarlarca aracın Egzosundan çıkan gazlar gözönüne alındığında doğaya vermiş olduğu zarar korkunç seviyededir.

Havayı bu derece kirleten benzin ve dizel yakıtlı ve diğer fosil yakıtlı araçların yakın zaman içinde kullanımdan kaldırılacağı hatta satışlarının önümüzdeki 5-10 yıl içinde Avrupa’da durdurulacağı çıkan haberler arasında.

Fosil yakıtlı araçların yerine elektrikli emisyonun olmadığı araçlar tercih edilecek, hatta hükümetler tarafından bu araçların satın alınması için vergi konusunda da bir indirime gidilmesi bekleniyor. Şimdilik teşvik aracıyla ülkemizde de Hybrid araçları satın alanlar ÖTV indiriminden faydalanmaktadır.

Hybrid arabalar önümüzdeki yıllarda fosil yakıtlı arabaların yerini alacak gibi görünüyor. Umuyoruz ki ülkemizde de bu geçiş hızlı bir şekilde gerçekleşir, doğayı, çevreyi kirletmeden hızlı bir şekilde elektrikli araçlara adapte olabiliriz.

Önceki MakaleBisiklet Kullanımının Çevreye Katkıları Nelerdir
Sonraki MakaleTüm Canlılarda Hücreler Aynı Yapı Ve Özellikte Midir? Neden

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz