Türkiye’nin Dünya’da En Başarılı Olduğu 7 Konu

3
233

Türkiye’nin Dünya üzerindeki tüm ülkeler arasında başarılı olduğu 7 konuyu sizler için derledik. Türkiye bu 7 konuda Dünya üzerinde diğer ülkeleri geride bırakmıştır.

Türkiye’nin Dünya’da  En Başarılı Olduğu 7 Konu

1- Bor Madeni

bor madeni
bor madeni

21. YY’ın beyaz altını olarak görülüyor çok önemli bir maden.Çok önemli bir maden.Türkiye bor madeni rezervi ve üretiminde açıkara 1. sırada yer almaktadır. Geleceğin madeni olarak görülmektedir ve kullanım alanı çok geniştir. Jet yakıtından savunma sanayiine, zırh yapımına ve yanmaz madde olarak kullanılmasına kadar pek çok alanda kullanılır. Bu madeni işlemeyi başarırsak 50 kat daha değerli hale gelmesi planlanıyor. Türkiye bu madeni yarı işlenmiş şekilde satmaktadır, malesef şuana kadar bu madeni ekmek fiyatına satarak Avrupa’dan onlarca kat fazla işlenmiş şekilde geri almaktaydık. Yeni gelişmeler bu konuda medyada yer almaktadır ve beklenmektedir.

2-Dünya’nın En Büyük Havalimanı

Dünya'nın en büyük havalimanı
Dünya’nın en büyük havalimanı

Şuan Dünya’nın en büyük Havalimanı Pekin ve Atlanta’da bulunmaktadır, ilk etabı 2017 de açılacak olan İstanbul’un 3. Havalimanı 150 milyon yolcu kapasitesi ile Dünya’nın en büyük havalimanı olacak. Ayrıca Dünya’da aynı anda 2 uçağın inebileceği ilk havalimanı olacaktır. Bununla birlikte Türk Hava Yolları şuan Dünya’nın en iyi 5. havayolu şirketidir.

3-Sivas Kangalı

Sivas kangalı
Sivas kangalı

Dünya’nın en güçlü köpeği olduğu kabul edilmiştir. Devasa cüssesi ve inanılmaz gücünün başka bir örneği yoktur. Bazı kaynaklarda ilk 3’de gösterilmektedir. Kangal köpekleri,  koyunlara saldırdıkları gerekçesiyle öldürülen Çita’ların soyunun tükenmesini önlemek amacıyla Afrika’ya götürülmüş ve burada koyun sürülerini Çita’lardan korumakta ve Çita’ların öldürülmemelerini sağlamaktadır.

4-Bordo Bereliler

Bordo bereliler
Bordo bereliler

Dünya’nın en iyi askeri birliği olan NATO’nun 2005’de Almanya’da düzenlediği Almanya, Fransa gibi ülkelerin de katıldığı özel kuvvetler yarışmasında , Bordo Bereliler 2 takımla katılmış ve bir takımımız 1. olmuştur. Bu yarışmaya Almanya’dan 17 takımın katıldığını da hatırlatmak gerekir.

5- Dünya Kupası’nda En Hızlı Atılan Gol

hakan şükür en erken gol
hakan şükür en erken gol

Dünya kupasında en hızlı atılan gol 2002 yılında Güney Kore’ye karşı Hakan Şükür tarafından atılmıştır.

6- Türk Hacker

hacker

Dünya üzerinde en kısa sürede en çok site hackleyen kişi Türkiye’li bir hacker. Araştırma sonucunda kendisine ulaşılan Hacker’ın mütevazi bir hayat sürdüğü ve muhasebecilik yaptığı bilgisine ulaşılmıştır. Hacker olmaya ilk adımı ise, online bir oyunda puanı çalınınca merak salmış.

7- Altay Tankı

Altay Tankı
Altay Tankı

%100 yerli yapım olan Altay Tankı, özelliklerine bakıldığında Dünya’nın en iyi tankları arasında yer almaktadır. Dünya’nın en iyi tankı ile yakın özelliklere sahiptir, Altay Tankı’ndan şuana kadar 4 adet prototip üretilmiştir seri üretime 2018 yılında geçilecektir. Türkiye ürettiği ilk tankla 100 yıldır tank üreten ülkeler kadar başarılı olması sevindiricidir. Altay Tankı’nı Türkiye körfez ülkelerine satarak ihraç etmeyi planlamaktadır.

 

 

Önceki MakaleAtatürk’e göre eğitim ile ülkenin gelişmesi arasındaki ilişki
Sonraki MakaleDoğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesine karşı neler yapılabilir?

3 Yorum Yapıldı

  1. 8. madde: En çok fındık üreten ülke olup en pahalı fındıkları yiyen ülke.(Ne garip çelişkidir.)Neyseki Türkiye petrol zengini ülke değilmiş yoksa arabanın benzinini alacak para bulamazmışız.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz