Türkiyeye Gelen İsrail Malları

0
472
İsrail Malları

Türkiye dış ülkelerden gelen malları merak ettim ve bu alanda küçük bir araştırma yaptım ve gözüme çok ilginç bir detay çarptı, Türkiye’de tarımla uğraşan birçok kişi varken yani kendi kendimize yetecek kadar elimizde malzeme bulunuyor iken domates in tohumlarını israil den aldığımızı öğrendim.

Şimdi biraz bu konu üzerinde durmak istiyorum, ülkemizde yetiştirilen buğday ve domates tohumlarının birçok kısmı abd ve israil den geliyor.

YÖK Başkanı Özcan, ABD ve İsrail’in domatese yerleştirilecek bir genle Türk milletini 20 yıl içinde yok edebileceğini söyledi.

Türkiyeye Gelen İsrail Malları

Türkiye’ye ABD ve İsrail’den domates ve buğday tohumu ithal edildiğini anımsatan Özcan, şunları söyledi:

“Ülkemizde yetiştirilen domates ve buğdayın tohumlarının büyük bir kısmı, yerli tohumumuz olmadığı için Amerika ve İsrail’den geliyor. Bir Türk aydını olarak bazen gerçekten kendimi çok küçük hissediyorum. Yani biz ihtiyacımız olan domates tohumunu bu ülkede üretemez miyiz? Evvelden atalarımız bu tohumları kendileri üretip, yıllarca bu üretimin devamını sağlamışlar. Biz niye yapmıyoruz? Tohumculukla ilgili bir araştırma enstitümüz olsa, buna birkaç üniversitemiz öncülük etse fena mı olur? Sonunun ne olacağı da belli değil. Bu domates tohumunu alıyorsunuz, artık genetik programlama diye bir şey var, içine bir genetik mekanizma yerleştirirler. Hiç bilmediğimiz hastalıklara kapılabiliriz. Böyle şeylerle, zamanla bir milleti yok edebilirsiniz. Öyle bir şeyler yerleştirirler ki 20 yıl içerisinde o tohumdan yiyen insanlar ölür. Öyle tehlikeler de var. Sadece ‘aman paramız dışarı gidiyor’ endişesiyle söylemiyorum. Üniversitelerimizin bu konularda bize yardım etmesini istiyoruz.”

İşte yök başkanının yaptığı bir açıklamayı alıntı yaptım, durum ciddi bu konuda mutlaka bir araştırma yapılıyordur diye düşünüyorum ancak neden elimizdeki değerlerimize sahip çıkmayıp dışarıdan tohum almak için sıraya giriyoruz bunu anlamış değilim?

Bu yazı hakkında yorumlarınızı yazınız.

Önceki MakalePompei Şehri Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleTırnak Bakımı Nasıl Olur Evde

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz