Ülkemiz Ekvatoral Bir İklimde Olsaydı Ne Olurdu?

0
202
Ülkemiz Ekvatoral Bir İklimde Olsaydı Ne Olurdu

Ülkemiz ekvatoral bir iklimde olsaydı ne olurdu?, Ülkemiz ekvator çevresinde olsaydı iklimde ne tür değişiklikler olurdu

Ülkemizin matematiksel konumuna bir göz attığımızda karşımıza şu sonuç gelmektedir; Türkiye 36° – 42° Kuzey enlemleri, 26°-45° Doğu boylamları.

Ülkemizin dünya üzerindeki matematiksel konumunu şimdi de haritada gösterelim.

ulkemiz dunya uzerindeki matematik konumu

Gördüğünüz gibi dünya üzerinde Ekvatoral iklimin Kuzey tarafında yer almaktayız. Bu da ülkemizde 4 mevsimin yaşanmasını olanaklı kılmaktadır.

Ülkemiz eğer ki ekvatoral iklimde olsaydı o zaman aşırı sıcaklarla baş etmek durumunda kalırdık. İklimimiz hemen hemen pek çok yer çöl toprakları ile kaplı olurdu dolayısıyla tarımdan elde edilen gelir minimum düzeyde olur ve buna bağlı olarak besi hayvancılığı gibi pek çok faaliyet yapılamaz ya da çok az yapılırdı.

Ekvatoral kuşak demek gün içinde sıcaklık farkının en fazla olduğu yer demektir ,işte bu yüzden devasa çöller ortaya çıkmaktadır yani gündüzleri aşırı sıcak geceleri gün batınca ise aşırı soğuk oluşur dolayısıyla gündüz 40,50 derecelere kadar ısınan toprak gece aniden hızlı şekilde soğumaya başlar bu durumda yıllar sonra ortaya çöller çıkar.

Ülkemizin ekvatoral iklimde yer almış olsaydı bugün yaptığımız tarım ve tarıma dayalı uygulamaların pek çoğunu yapamaz, mera hayvancılığı yapamaz ve iklimle ilgili olan diğer tüm faaliyetleri yapamazdık.

 

Önceki MakaleEl sanatlarının yapıldığı yöreye göre benzerlik ve farklılık göstermesinin sebebi nedir
Sonraki MakaleHaçlı Seferlerinin Nedenleri Ve Sonuçları Kısaca

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz