Ülkemizin doğal ekonomik kaynakları ve bu kaynakların önemi

0
157

Ülkemizin ekonomik kaynaklarının önemi hakkında bilgi, ülkemizdeki ekonomik kaynaklar nelerdir?

Ülkemiz farklı iklimlere sahip olmasının da vermiş olduğu avantaj ile pek çok farklı kaynaklara sahiptir ve bu kaynaklar ülke ihtiyacının giderilmesine yetecek seviyededir. Ülkenin kaynakları ne kadar çok ve çeşitli ise ülkenin ekonomisi de o oranda sağlamdır.  Kaynaklarından kendi ihtiyacı fazlası ürünleri ihraç eden ülkeler böylece ekonomisini sağlamlaştırmış olur.

Ülkemizdeki başlıca kaynaklar; Topraklar, Madenler, Sular, Turizm, Ormanlar..

Ülkemiz tarım ülkesidir, pek çok kesimde insanlar tarımdan geçimini sağlamaktadır. Türkiye farklı iklime sahip olduğundan verimli toprakları olan bir ülkedir bu da tarımda çeşitliliği beraberinde getirir, sonuç olarak topraklar ekonomiyi güçlendiren bir faktör olarak karşımıza çıkar.

Ülkemiz topraklarının %26 sı ormanlarla kaplıdır, bu aslında az bir orandır. Ormanların çok olması sanayide mobilya üretimini güçlendirir. Bu da ekonomiye ciddi katkı sağlar.

Maden bakımından pek çok madeni topraklarımızda çıkarmaktayız, bunlardan bazıları Demir, bakır, krom, boksit, bor, kükürt, tuz vb. Dolayısıyla bu durum ekonomimize olumlu anlamda katkı sağlamaktadır.

Sular elektrik üretimini sağlayan doğal kaynaklardır, suların bol olması hem içmede hemde elektrik üretiminde ciddi fayda sağlar. Özellikler engebeli arazilerden akan sular direkt olarak elektrik enerjisi üretiminde kullanılır. Baraj ve hidroelektrik santral bakımından ülkemiz bu konuda zengindir.

Ülkemizin 3 tarafı da denizlerle çevrilidir, bu da kıyı kesimlerde turizm faaliyetlerinin etkin olarak yapılmasını olanaklı kılar. Bodrum, çeşme, Antalya başta olmak üzere pek çok turizm kesimi yaz döneminde turist çekmektedir. Ülkemiz bu açıdan turizm cenneti olarak sayılabilir. İsmini sayamadığımız yüzlerce güzellik ve doğa harikası mekanları ile turizm cennetidir.

 

Önceki MakaleHaftalık ders programı çizelgesi boş word
Sonraki MakaleKomik Fenerbahçe Caps, Fener Capsleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz