Yağlar hangi besinlerde bulunur

0
218

Yağlar hangi besinlerde bulunur

Yağların zararlı olduğu konusunda yıllardır bize çeşitli bilgiler verildi, evet yağların aşırı alımı zararlıdır fakat vücudumuzun yağlara da ihtiyacı vardır. Yağları vücudumuza besinlerle almamız gerekmektedir, nasıl ki her fırsatta yağlı yiyecekler tüketmek zararlıysa yağ yememek, yada yağlı hiçbir gıda ağzımıza sürmemek de aslında çok yanlıştır.

 

Şimdi yağların vücudumuzda ne işe yaradıklarına bakacak olursak; Yağlar vücuda, aynı miktardaki karbonhidrat ve proteinlerin 2 katından fazla enerji verirler. 1 gram yağ, 9 kilokalori enerji sağlar. Özellikle balık ve su ürünlerinde bulunan yağlar, retina ve beyin gelişimi için gereklidir. Kalp ve damar hastalıklarını önlemek için bu besinlerde bulunan Omega 3 yağı, daha fazla tüketilmelidir. Vücut için mutlaka gerekli olan elzem yağ asidi, zeytinyağı ile alınır. A, D, E ve K vitaminlerinin vücutta kullanılmasını sağlarlar. Derinin altında bulunan yağ tabakası, vücut ısısının kaybını önler. İç organları çevreleyerek, onları dış etkenlerden korurlar. Midenin boşalmasını geciktirerek, tokluk hissi verirler. Östrojen ve testesteron hormonunun yapısında bulunurlar. Yeterince yağ alınmazsa, salgılanma bozulur.

Yağların görevleri bunla bitmez,kas yapımından, kemik sağlığına kadar yağlar yaşantımızın önemli bir parasıdır. Bu yüzden yağlı besinlerden uzak durmak yerine hangi yağlı besinlerden uzak durmamız geretiğini bilmememiz gerekiyor. Bundan dolayı ‘‘ kötü yağlar’’ ve ‘‘ iyi yağlar’’ ayrımı yapılmış.

Yüğksek oranda iyi yağ içeren gıdalar

Balık
Balık yağı takviyeleri
Fındık, fıstık gibi çerezler
Bitki tohumları
Hakiki zeytin yağı
Avokado
Hindistan cevizi

Önceki MakaleSunum yapılabilecek konular
Sonraki MakaleTeknolojinin insan sağlığına ve çevreye verdiği zararlar madde halinde

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz