19 Mayısla İlgili Kısa Yazı Kompozisyon

10
655

19 mayıs ile ilgili yazı ve 19 mayısla ilgili kompozisyon yazısını bu başlık altından bulabilirsiniz değerli öğrenciler, bu başlık altından birbirinden güzel 19 mayısla ilgili kompozisyon ve yazıları bulabilirsiniz.
19 mayısla ilgili kısa yazıları ve kompozisyon bilgilerine ulaşabilirsiniz.

19 mayıs hakkında kompozisyon yazısı ve ardından 19 mayısla ilgili yazıyı okuyabilirsiniz. 19 mayıs gençlik ve spor bayramının anlam ve önemini dile getiren yazıları dilerseniz kopyalayabilirsiniz.
Hepinizin gençlik ve spor bayramı kutlu olsun..

19 Mayıs Hakkında Kompozisyon, Yazı

19 Mayıs 1919 tarihi; Milletimizin,bütün onur ve asaletiyle Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır.

Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’a çıkması, https://www.kisaozet.net/ bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur.

Bu tarih ile birlikte Türk Milleti, kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır.

Kurtuluş Savaşı bu destanın adı, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu destanı yaşatan milletin kalbidir.

19 Mayıs 1919’da Samsun’dan yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz.

Temelleri yine o günlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan “Milli Egemenlik” ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir..

Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği gençlere büyük görevler düşmektedir.

Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, https://www.kisaozet.net/ gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur.

Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti’ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. Ülkemizi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine sizler taşıyacaksınız.

Sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde üstesinden gelinemeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamamız gerekir. Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldırı usbilgim.com veya tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiç bir kimsenin, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermemeliyiz.

Ay yıldızlı bayrağımızın altında hepimizin bir ve bütün olarak yaşamasına imkan sağlayan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetidir. Tüm kurumlarıyla dimdik ayakta olan devletimiz, gelen saldırılara karşı Cumhuriyetin temel değerlerini korumaya sonuna kadar kararlıdır. Bu durumun sonsuza kadar devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın.

19 mayısla ilgili yazı

19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür. I. Dünya Savaşı sonunda ülkemizin birçok yeri savaşı kazanan devletler tarafından işgal edilmişti. Yurdumuzu bu durumdan kurtarmak için Atatürk, 16 Mayıs 1919’da “Bandırma Vapuru” ile İstanbul’dan Samsun’a hareket etti. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a vardı ve burada Kurtuluş Savaşını başlattı. Üç yıl süren savaşlar sonunda ülkemiz yabancı güçlerden kurtarıldı. 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti ilan edildi. Atatürk’ün, Samsun’a varış tarihi olan 19 Mayıs günü Ata’nın isteği üzerine “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

Atatürk Türk gençliğini seviyor, onlara güveniyor ve Türkiye’nin geleceğini onların ellerine bırakmaya çekinmiyordu. Gençliğe bıraktığı bu önemli görevi söylevinde şöyle dile getiriyordu Atatürk: “Ey Türk Gençliği! Birinci ödevin; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuzluğa değin korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel senin en değerli güven kaynağındır.”

Atatürk, “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!” sözü ile başarılı olabilmenin bir koşulunun da sağlıklı olmak olduğunu, sağlıklı olmak için de spor yapmak gerektiğini vurgulamıştır.

Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramımız yurdun her yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır.

19 Mayıs; 1981 yılından bu yana “Atatürk’ü Anma Günü” olarak da kutlanmaktadır. Bunun nedeni Atatürk’ün bir söyleşi sırasında: “Ben 19 Mayıs’ta doğdum” demiş olmasıdır.

Ey Büyük Ata,

Varlığımızın / en kutsal temeli olan,/ Türk İstiklâl ve Cumhuriyetinin / sonsuz bekçisiyiz/ Bu karar, / değişmez irademizin / ilk ve son anlatımıdır/ İstikbâlde, / hiçbir kuvvet / bizi yolumuzdan döndürmeyecektir/ Bizler,/ bütün hızımızı senden,/ ulusal tarihimizden / ve ruhumuzdaki / sönmez inanç ateşinden alıyoruz/ Senin kurduğun / güçlü temeller üzerinde/ attığımız her adım sağlam, / yaptığımız her atılım bilinçlidir / En kıymetli emanetimiz olan,/ Türk İstiklâl ve Cumhuriyeti,/ varlığımızın esası olarak, / eğilmez başların,/ bükülmez kolların,/ yenilmez Türk evlatlarının elinde / sonsuza dek yaşayacak / ve nesillerden nesillere/ devredilecektir / İstiklâl ve Cumhuriyetimize kastedecek düşmanlar,/ en modern silahlarla donanmış olarak, / en kuvvetli ordularla / üzerimize saldırsalar dahi, / ulusal birliğimizi /ve yenilmez Türk gücünün / ,zerresini bile sarsamayacaktır/ Çünkü, bu aziz vatanın /toprakları üzerinde yetişen / azimli ve inançlı Türk gençliği,/ dökülen temiz kanların / ve Cumhuriyet devrimlerimizin / aydın ürünleridir / Vatanın ve milletin selameti için / her zorluğa / iman dolu göğsümüzü germek, / gerçek amacımızı olacaktır/

İstiklâl ve Cumhuriyetimizi / korumak gerektiği zaman,/ içinde bulunacağımız durumlar / ve şartlar ne olursa olsun, / kudret ve cesaretimizi / damarlarımızdaki asil kandan alarak,/ bütün engelleri aşıp / her güçlüğü yenmek azmindeyiz/

Türk gençliği olarak / özgürlüğün, / bağımsızlığın, / egemenliğin,/ cumhuriyet ve devrimlerin / yılmaz bekçileriyiz / Her zaman, /her yerde ve her durumda / Atatürk ilkelerinden / ayrılmayacağımıza, / çağdaş uygarlığa geçmek için / bütün zorlukları yeneceğimize, / namus ve şeref sözü verir, / kendimizi büyük Türk ulusuna adarız/

Türk Gençliği

10 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here