Abdülbaki Nasır Dede Kimdir

0
162

Abdülbaki Nasır Dede Kimdir, hayatı hakkında bilgi, eserleri nelerdir, neler yapmıştır

ABDÜLBAKİ, NASIR DEDE

(1765-18201. Türk besteci. İstanbul’da doğmuş­tur. Venikapı Mcvlevîhanesi şeyhi Ebubekir Efendinin oğludur. Mevlevî dergâhında ney-zenbaşılıkta bujunmuştur. Hamamîzade jsmail Dedeye ney üğreten odur. Arapça. Farsça, edebiyat ve müzik öğrenimini Mevlevi dergâ­hında yapmıştır.

Kardeşi Ali Nutki Dedenin ölümü üzerine 1804 te Yenikapı Mevlevihane’sine şeyh olmuş­tur. Nasır takma adiyle şiir yazmıştır. Isfa­han, acempuselik ve sevkitarap makamların da âyinler bestelemiştir. «Tetkik ve Tahkik» adlı kitabında Türk müziğinin makamlarıyie usullerini açıklamıştır. Dilâviz, ruh feza. gül ruh. dildar. hisarkürdi adlarıyle beş terkip ve şirin adiyle de bir usul icat etmiştir.

Arap harfleriyle yazılan bir nota şekli bulmuş. «Tahririye» adlı broşüründe buluşunu açıkla­mıştır. Bu broşüre. Selim III. ün suzidilâra âyiniyle suzidilâra peşrevinin ve saz semai­sinin ve Musahip Ahmet Ağa tarafından ya­zılan suzidilâra peşrevinin notalarını eklemiş­tir. «Tetkik ve Tahkik» iie «Tahririye». Süleymaniye Kitaplığmdadır.

Önceki MakaleAbdülaziz Kimdir, Hayatı
Sonraki Makale1. Abdülhamit Kimdir, Hayatı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz