Abdülhak adnan adıvar kısaca hayatı, eserleri

0
405
adnan adıvar kimdir hayatı eserleri
adnan adıvar kimdir hayatı eserleri

Abdülhak adnan adıvar 

1882-1955 Bilim ve politika adamlarımızdan olan Doktor Abdülhak Adnan Adıvar, Gelibolu’da doğmuştur. Eğitimini İstanbul’da bütünlemiş, çağın istibdadından Batıya kaçarak Berlin Tıp Fakültesinde çalışmış, 1908 Meşrutiyetinden bir yıl sonra da yeniden yurda dönmüştür. İstanbul Tıp Fakültesinde asistanlık, müderrislik (profesörlük) ve müdürlük yapmıştır.

Trablusgarp ve Birinci Dünya savaşlarına Hilaliahmer (kızılay) müfettişi ve doktor binbaşı olarak katılmıştır.

Sıhhiye Umum Müdürlüğünde ve hilaliahmer reisliklerinde de bulunmuştur. Son Osmanlı Mebusan Meclisine milletvekili olarak da girmiş, İstanbul’un işgalinden az sonra eşi yazar ve romancı Halide Edip Adıvar ile birlikte Anadolu’ya geçerek Milli Mücadele eyleminde yer almış, Birinci Büyük Millet Meclisi hükümetince Sıhhiye ve Muavenet-İctimaiye (Sağlık ve Sosyal Yardım) Bakanı olarak görevlendirilmiştir.

Cumhuriyetin ilanından sonra 1926 yılına kadar Mecliste İstanbul milletvekili olarak bulunmuş, sonra bazı siyasal anlaşmazlıklar sebebiyle eşiyle birlikte Türkiye’yi terk etmiştir.

Karı koca Adıvarlar yurt dışında – İngiltere ve Fransa’da uzun  bir süre yaşamışlar, Dr. Adıvar Fransa’da bilimsel incelemeler yapmış, Paris Doğu Dilleri okulunda Türkçe öğretim görevlisi olarak bulunmuştur.

İngiltereye geçtiklerinde ise ünlü “Encyclopedia Britannica” nın Türkiye bölümüne ait yakın tarih konularını kaleme almıştır.

1939 yılına kadar yurt dışında kalan Adıvarlar bu yıl içinde yeniden dönmüşler ve Dr. Adıvar Milli Eğitim Bakanlığınca yayınlanan “İslam Ansiklopedisi” nin başına getirilmiştir.

1950 yılında İstanbul’da bağımsız milletvekili seçilmiş ve bir dönem bu görevinde kalmıştır. 1955 yılında İstanbul’da ölmüştür.

Başlıca Eserleri : Osmanlı Türklerinde İlim (1940), Tarih Boyunca İlim ve Din (1944) ve Faust’a Dair Bir Tahlil Tecrübesi (1939).

Önceki MakaleŞeker hastalığı (Diyabet) nedenleri ve sonuçları nelerdir?
Sonraki MakaleHalide Edip Adıvar Hayatı ve Eserleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz