Halide Edip Adıvar Hayatı ve Eserleri

0
208
halide edip adıvar hayatı ve eserleri
halide edip adıvar hayatı ve eserleri

1884-1964 Türk roman yaarı Profesör Halide Edip Adıvar, İstanbul’da doğmuş, Amerikan Kız Kolejinde öğrenimini bitirmiştir.

Genç yaşında okulunun matematik öğretmenlerinden Salih Zeki ile evlenmiş, 1908 yılından başlayarak çeşitli gazetelerde (Vatan, Tanin) ve dergilerde (Şehbal ve Yeni Mecmua) edebiyat konuları üzerinde yazılar yazmaya başlamıştır.

Halide Edip Adıvar, daha sonra eşi Salih Zeki’den ayrılmış ve Dr. Abdülhak Adnan (Adıvar) ile evlenmiştir. 1918-1919’da İstanbul Üniversitesi Batı Edebiyatı profesörlüğüne getirilmiştir.

Mütareke yıllarında İstanbul’un Sultanahmet meydanında söylediği ateşli nutuklarıyla üne ermiş, toplumu heyecanlandırmış ve İstanbul’un işgali üzerine eşiyle birlikte Milli Mücadeleye katılmak üzere Anadolu’ya geçmiştir.

Milli mücadele eyleminin başladığı günlerde Mustafa Kemal’le birlikte ölüm cezasına hüküm giyen Halide Edip o günlerde cephelerde “Halide onbaşı” diye ün salmıştır.

Cumhuriyetin ilanından sonra bazı siyasal anlaşmazlıklar yüzünden eşiyle yurdu tek etmiş ve Fransa ile İngiltere’de yaşamıştır. Amerika ve Hindistan’a gitmiş, o ülkelerde çeşitli konferanslar vermiştir. 1939’da yurduna dönmüş, 1940’ta İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Edebiyatı Profesörü olmuştur.

1945’te Sinekli Bakkal romanı CHP nin Roman armağanı birinci ödlülünü almıştır.

1950 yılında İzmir’den milletvekili seçilmiştir. Bundan sonraki dönemde milletvekilliliğinden ayrılmış, kendisini bütünüyle yazı hayatına vermiştir.

Önce kadının niç dünyasını inceleyen romanlar yazmış, sonra kuşaklararası geleneklerin eleştirmesini yapan törel romanlara yönelmiştir. Romanlarının yanı sıra anı ve hikayeleri de vardır.

Başlıca Eserleri 

Handan, Yeni Turan, Son Eseri, Ateşten Gömlek, Vurun Kahpeye, Kalp Ağrısı, Dağa Çıkan Kurt, Zeynonun Oğlu, Sinekli Bakkal, Döner Ayna, Yol Palas Cinayeti, Tatarcık, Akile Hanım Sokağı, Sallan Yuvarlan, Mor Salkımlı Ev ve Türkün Ateşle İmtihanı.

 

Halide Edip Adıvar Kimdir ? Hayatı ve Eserleri

Önceki MakaleAbdülhak adnan adıvar kısaca hayatı, eserleri
Sonraki MakaleAdıyaman Hakkında Bilgi, Tarihi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz