Akdeniz bölgesi ekonomik faaliyetleri nelerdir

0
574

Akdeniz bölgesi ekonomik faaliyetleri nelerdir, akdeniz bölgesinde yapılan ekonomik faaliyetler,

Akdeniz iklimi genellikle ılıktır ancak Toros dağlarının kıyıya paralel şekilde uzanmasından dolayı ılık akdeniz ikliminin iç kesimlerde çok fazla ulaşmadığını görmekteyiz, Akdeniz iklimi tarıma elverişli bir iklimdir bu yüzden Türkiye’de tarımdan elde edilen gelirin en yüksek olduğu bölge olarak ilk sıradadır.

Tarım 

Akdeniz iklimi tarıma elverişlidir, ülkemizde tarımdan elde edilen gelirin en yüksek olduğu bölge olarak ilk sıradadır. Akdeniz bölgesinin geliri genellikle tarıma dayalıdır, ekonomik faaliyetleri arasında tarımın yeri büyüktür. Akdeniz bölgesinde iklimin elverişli olmasından dolayı tarım alanlarında yılda 2,3 kez verim alınabilmektedir.

Hayvancılık

Akdeniz bölgesinde çok gelişmemiştir, hayvancılığın ülke ekonomisinde bu yüzden bir payı yok denecek kadar azdır.

Sanayi 

Akdeniz bölgesinde sanayi daha çok Adana bölgesinde gelişmiştir, bu bölgede pek çok fabrika vardır ve Mersin bir liman kentidir. Sanayi olarak Adana bölgesinde gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz.

Turizm

Turizm özellikle Antaya kıyılarında büyük ölçüde gelir kaynağı durumundadır bölgede Turizm gelir kaynağı bakımından 3. sırada yer almaktadır, bu bağlamda Antalya bölgesi Turizm in yaygın olduğunu söylemek son derece mümkündür.

 

Önceki MakaleEmekli maaşları, memur maaşları, yaşlılık aylığı haftasonu çekilir mi
Sonraki MakaleKaradeniz bölgesi ekonomik faaliyetleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz