Beyaz Yaka ve Mavi Yaka Nedir?

0
213
beyaz yaka nedir? Mavi yaka nedir?

Beyaz Yaka ve Mavi Yaka Nedir?

İş yerlerinde özellikle fabrika gibi üretim alanlarında sıklıkla karşımıza çıkan beyaz yaka ve mavi yaka ayrımı nedir ne anlama gelir Beyaz yaka nedir ve Mavi yaka nedir işte bu soruların cevaplarını inceleyeceğiz.

Beyaz yaka nedir

Beyaz Yaka Nedir?

İş yerlerinde daha çok zihinsel olarak çalışarak iş üretimi yapan kişilere verilen genel bir isimdir. Bu kişiler de işçidir ancak Beyaz Yaka olarak adlandırılır. Fabrika gibi alanlarda işçilerin ücretlerini ve çalışmalarını düzenleyen kişilerdir. Genellikle masa başında bilgisayarlı bir ortamda çalışırlar, kendilerine ait veya ortak kullandıkları odaları vardır bu alanlarda bilgisayar üzerinden çalışırlar. Örnek : muhasebeci.

Mavi Yaka Nedir?

Üretim yapan kişilerdir üretimi direkt olarak üstlenen üretilen maddelerle direkt olarak ilişki içinde olan kişilerdir. Bu işçi sınıfları mavi yaka olarak adlandırılmaktadır. Mavi yaka olarak bilinen bu sınıf genel olarak üretim yapar, iş yerlerinde üretilen maddeler bu kişilerin ellerinden geçmektedir.

Mavi Yaka ile Beyaz Yaka Ayrımı

Böylesine bir ayrım doğru mudur? Yanlış Mıdır? Mavi yakalıların sarfettikleri emek daha fazla olabilir mi? Mavi yakalılar beyaz yakalılara göre daha fazla çalışıyor ve daha az ücret ödeniyor olma ihtimali nedir? Eğer bu soruların cevapları olumsuz ise o zaman gerçekten bir sıkıntı var demektir zira emek yani işçi sınıfı yani mavi yakalılar olmazsa üretim olmayacaktır bu yüzden mavi yakalılar hak ettikleri ücreti almıyorlarsa almaları sağlanmalıdır.

Sizler ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınız değerlidir.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here