Birbiri içinde çözünmeyen sıvıların yoğunlukları

0
511

Birbiri içinde çözünmeyen sıvıların yoğunlukları ile ilgili neler söylenebilir

Çeşitli sıvılar ve maddeler vardır bunların her biri farklı bir yoğunluğa sahiptir, Herhangi bir maddenin bir birim hacminin kütlesine yoğunluk denir. Suyun içine bir vida atalım vidanın yoğunluğu suyun yoğunluğundan daha fazla olduğu için en dibe oturacaktır. Yine aynı suyun içine tahta parçası atalım, tahtanın suyun yüzeyinde durduğunu vidanın en dibe indiğini görebilirsiniz.

İşte bu şekilde maddelerin yoğunlukları içinde bulundukları maddenin yoğunluğundana daha fazla ise en dibe iner yani batar, eğer yoğunluğu içinde bulunduğu maddeden az ise en yukarıda durur. Sıvıların birbiri içinde çözünmemesi ile ilgili olarak en bilinen örnek, zeytinyağı dır. Zeytinyağını suyun içine bir kaşık koyun suyun üzerinde yüzdüğünü göreceksiniz. Bunun sebebi zeytinyağının yoğunluğunun suyun yoğunluğundan daha az olmasıdır.

Zeytinyağını ne yaparsanız yapın suyun içine karıştıramazsınız. Aynı şekilde suyun içine buz atın buzların suyun üzerinde yüzdüğünü göreceksiniz, bunun sebebi suyun hal değiştirmesi ile yoğunluğunun saf suyun yoğunluğundan daha az olmasından kaynaklanmaktadır, buz yine su haline dönüşünce suya karışacaktır.

Önceki MakaleYoğunluk nedir kısaca
Sonraki MakaleSuyun katı ve sıvı hallerine ait yoğunlukların farklı olmasının..

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz