Bisikletin İcadı

1
348

bisikletin icadı

Bisikletin İcadı

Bisiklet denildiği zaman aklımıza hep 2 tekerlekten oluşan bir araç geliyor. Oysa ilk patenti alındığında yıl 1645’ti ve henüz pedalın icadına yaklaşık 200 yıl vardı. Üstelik patenti alınan aletle günümüz bisikleti arasında yakından uzaktan hiçbir benzerlik bulunmuyordu. İlk patent ve bisiklet denemeleri uzun yıllarca Fransa’da yapıldı. Yine 1690 yılında Fransız kontu tarafından ‘celenfer’ ismiyle anılan tahta tekerlekleri olan bir alet çıkarıldı. Fakat pedal olmadığı için aynı amaca hizmet eden aşağı sarkan uzuvları aracı yavaşlattığı için pek üzerine düşülmedi.

Pedalın 1839 yılında bulunmasıyla günümüz bisikletlerine benzer yapılar ortaya çıkmaya başladı. 1868 yılında tahta tekerleğin uygun olmadığına karar verilmesinin ardından sert plastik lastiklerle günümüzdeki bisikletlere benzeyen ilk bisiklet ortaya çıktı. Bu lastiklerle ayrıca aracın hızı da artmış oldu. Sırasıyla zincirli aktarma ve havayla şişirilebilen lastiklerin bulunması bisikletin daha çok insan tarafından kullanılmasına yol açarak yaygınlaştı. Bu durumda 1868 yılında yapılan ilk bisiklet yarışının rolü çok büyüktür.

Dünya üzerinde hem spor hem ulaşım aracı olarak kullanılmaya başlanması işlevsel olarak 1900’lü yılların başlangıcı diyebiliriz. Bisiklet yarışlarının yaygınlaşması ve insanların binme arzusunun yükselmesiyle beraber Amerika üzerinde düzenlenen yarışlar için kurulan Amerikan Bisiklet Birliği günümüzde faaliyetini sürdüren ve bisikletin dünya üzerinde yayılması için bir asırdır çaba sarf eden bir kuruluştur.

Bisikletin Gelişimi

bisikletin ilk hali
bisikletin günümüzdeki hali

Önceki MakaleHalife Nedir, Halifelik Ne Zaman Kaldırıldı
Sonraki MakaleHatay Sorunu Nedir Özet

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz