Boşanma Dilekçesi Örneği İndir

1
150

dilekce nasil yazilirBoşanmak isteyen çiftler için hukuki süreç başlatmak için dilekçe vermeniz gerekiyor, bu başlık altında sizleri boşanma dilekçesi örneğini sunacağız değerli okurlar.

Boşanma dilekçesi örneğini yazının alt, kısmında görebilir, dilerseniz yine alt kısımda yer alan linke tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Evliliğini bitirmek isteyen eşlerin mahkemeye vermeleri gereken dilekçe örneği alt kısımda yer almaktadır, bu konuyla ilgili sormak istediklerinizi sorabilir anında bilgi alabilirsiniz. Soru sormak için Tıklayın. Dilekçe örneğini alt kısımdan görebilir, yine alt kısımdan dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

 

 ……………………… AİLE MAHKEMESİ

SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI : ……………. ………………
….. …………….. ………. ………….. …….
VEKİLİ : ……………. …………………….
…. ……………… … …………………….
DAVALI : ………………… ……………….
…………… …………… ……………………

DAVA KONUSU : Şiddetli geçimsizlik ve evlilik birliğinin temelinden sarsılmış olması
sebebiyle boşanma talebimizin sunulmasıdır.

AÇIKLAMALAR:

1. Müvekkilem …………. ……………., eşi …………. ………….. ile yaklaşık yirmi dört yıl önce evlenmiştir. Bu evlilikten şu an itibariyle reşit olan bir kız çocukları olmuştur. Müvekkilem, son dört yıldır eşi ile fiilen ayrı yaşamaktadır. Artık karı-koca hayatını ve evlilik birlikteliğini sürdürmelerinin imkanı ve faydası kalmamıştır.

2. Bu maddeye evliliği devam ettirmenin neden mümkün olmadığı, şiddetli geçimsizliğin sebepleri,taraflar arasındaki sorunlar ayrıntılı bir şekilde yazılır.

3. Ayrı ayrı olaylar daha iyi anlaşılabilmesi farklı maddelere yazılabilir.Örneğin bir maddeye eşin, evlilik sorumluluğunu taşımadığı yazılırken diğer maddeye ise, eşler arasında boşanmaya sebep, veren olaylar yazılabilir.

4. Nafaka , maddi ve manevi tazminat talebi var ise ayrıntılarıyla bu maddeye yazılabilir.

HUKUKİ SEBEPLER : MK, HUMK, ve sair ilgili mevzuat.

DELİLLER : Nüfus kayıtları, tanıklar.

NETİCE ve TALEP :

Yukarıda açıklanan hususlara ve davada sunulacak delillere istinaden;

1. Müvekkilim ile davalının şiddetli geçimsizlik sebebiyle boşanmalarına,

2.Talep edilen nafakya karar verilmesine,

3. Yargılama giderleri ile avukatlık ücretinin karşı tarafa tahmiline
karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. …/…/….

Ad-Soyad,Varsa Avukat Adı Soyadı

İmza

Boşanma Dilekçesi Örneği indirmek için [ Tıklayın ]

Bu konuda soru sormak için [ Tıklayın ]

1 Yorum

  1. Ben 8 ay önce eşimle anlaşmalı olarak boşanma davası açtık ve hakim kimlik ibrazı sebeyle mahkemeyi erteledi ve 5 ay sonrasına gün verdi. ve mahkeme geldiği gün hakim huzurunda anlaşmalı olarak dava açtığım davalı eş boşanmak istemediği bildirdi ve hakim davanın çekişmeliye döndüğünü ve bana da boşanmanın sebep ve vakalarını bildirien dilekçe vermemi bildirdi. aramızda hzuursuzluk şddetli geçimsizlik ve uyumsuzluk,anlayışsızlık ve anlaşamama ve sürekli tartışmalardan doğan huzursuzluktan dolayı gelen isteksizlikten başka birşey yoktur. ve avukatım maddi sebelerden dolayı su durumda yoktur. mahkemenin bildirmemi istediği boşanma sebep ve vakalarını içeren bir dilekçe örneği konusunda yardımda bulunmanızı rica ediyorum.ilginiz için şimdiden teşekkürler. iyi çalışmalar.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here