Cemal Abdül Nasır Kimdir, Hayatı

0
241
Cemal abdülnasır kimdir, hayatı hakkında bilgi
Cemal abdülnasır kimdir, hayatı hakkında bilgi

(1917- .. ) Birleşik Arap Cumhuriyeti başkanıdır. İskenderiye’de doğmuştur. Bir süre Hukuk Fakültesine devam etmiş 1936 yılında Mısır ile İngiltere arasında imzalanan bir anlaşmaya uyularak Mısır’ın bir ordu kurması kabul edilince, Abdülnasır da Hukuk fakültesinden ayrılmış ve Harp Okuluna girmiştir.

HarpOkulundan 1938 yılında mezun olmuş, teğmen rütbesiyle orduya katılmıştır. Ordudaki çeşitli görevlerinin yanı sıra 1948 yılında Mısır ile Filistin arasında çıkan savaşa subay olarak katılmış, krallığın kötü yönetimi yüzünden bu savaştan yeni fikirler edinerek dönmüştür. Arkadaşlarıyla anlaşarak bir devrim düşün­cesi çevresinde birleşmişler ve «Hür Subaylar Cemiyeti» ni kurmuşlardır.

Abdülnâsır bu gizli cemiyetin en ileri gelen­leri arasında yer alıyordu. Bu cemiyet ve çev­resinde toplanan ilerici subayların Albay Necip’in komutasında 23 temmuz 1952 de ayaklanmaları başanyla sonuçlanmış, kral Faruk Mısır’ı terke zorlanmış ve ülkede krallık yö­netimine son verilmiştir. 18 haziran 1953 günü de Mısır’da cumhuriyet ilân edilmiştir.

Cumhuriyet yönetiminde Abdülnâsır başba­kan yardımcısı olarak görev almış. 18 eylül 1953 tarihinde devrimin başı Necip’i iktidar­dan uzaklaştırarak tek başına ülkenin egeme­ni olmuştur. Üç yıl sonra da devlet başkan­lığına seçilmiştir.

Abdülnâsır kurduğu disiplinli yönetimle Mısır’ın ekonomik durumunda belirli bir ilerle­me sağlamış. A.B.D. ve S.S.C.B. arasındaki rekabetten Mısır lehine yararlanmasını bilmiş­tir.

Ancak 1967 yılı ilkbaharında patlak veren İsrail-Arap çatışmasında Mısır ordusu büyük bir yenilgiye uğramıştır. Bunun üzerine Ab­dülnâsır görevinden istifa ettiğini ilân etmişse de halkın sevgi gösterileri üzerine istifasını geri almıştır.

İsrail yenilgisi üzerine yakın arkadaşlarından bazıları kendisini devirmeye çalıştılarsa da nasır duruma hakim olmasını bilmiştir.

Abdülnasır, Mısır halkının her alanda kalkınması (sosyal , ekonomi, eğitim, tarım alanlarında ) konusunda büyük çabalar harcamakta ve batı uygarlığının Mısır bünyasine uygun yeniliklerini uygulamaya çalışmaktadır.

 

Önceki MakaleSon Osmanlı Halifesi Abdülmecit Kimdir
Sonraki MakaleAbdüssamet Şirazi Kimdir, Hayatı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz