Son Osmanlı Halifesi Abdülmecit Kimdir

0
160
Abdülmecit halife kimdir, hayatı
Abdülmecit halife kimdir, hayatı

(1868-1944) Osmanlı soyundan gelen son halife, İstanbul’da doğmuştur. Babası Abdülaziz, annesi Hayrandil kadındır. Kırk yaşına kadar sarayda kapalı bir hayat sürmüş, sistemli ve sürekli bir eğitim görmemiştir. Bununla beraber öbür şehzadelere göre daha bilgili yetişmiştir. Yabancı dil bilir, güzen sanatlara karşı ilgi duyar, resim yapar ve resimden anlardı.

1 kasım 1922’de kabul edilen bir kanunla Osmanlı saltanatının tarihe karışması üzeri­ne Mehmet VI. (Vahdettin) Malaya zırhlısıy­la Malta adasına kaçmıştı. Bunun üzerine Türkiye Büyük Miilet Meclisi Vahdettin’i ha­lifelikten atarak, yerine Abdülmecit’i seçti (18 kasım 1922).

Abdülmecit, halife ilân edildikten bir süre sonra, yaptığı bazı hareketlerle, halifeliğin Türkiye için zararlı olacağı inancını uyadırdı. Bunun üzerine 3 mart 1924 tarihinde kabul edilen bir kanunla halifelik de kaldı­rıldı.

4 mart gecesi Abdülmecide halifeliğin kaldırıldığı ve ertesi günü yurt dışına çıkmak üzere hazırlanması bildirildi. Böylece Abdül­mecit bütün hanedan mensuplarıyla birlikte yurt dışına çıkarıldı. Paris’te öldü.

Önceki MakaleOsmanlı Padişahı Abdülmecid Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleCemal Abdül Nasır Kimdir, Hayatı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz