Duran bir cismi hareket ettirmek için ne yapmak gerekir?

0
201
kuvvet
kuvvet

Duran bir cismi hareket ettirmek için ne yapmak gerekir?

Duran cisimleri, eşyaları, varlıkları harekete geçirmek için onlara “itme” veya “çekme” kuvvetini uygulamak zorundayız. Kuvvet hareket ettireceğimiz cismin kütlesine göre değişmektedir, örneğin yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi karlı bir yolda aracı harekete geçirmek için 3 kişinin itme kuvvetini uyguladığını görüyoruz.

araba itme çocuk
araba itme çocuk

Sol resimde görülen fotoğrafta ise küçük bir çocuğun küçük bir arabayı iktirdiğini görüyoruz, çocuk kütlesi hafif olan bu oyuncak arabayı rahatlıkla itme kuvvetini uygulayarak harekete geçirebilir, ancak yukarıdaki fotoğrafta görülen 3 kişinin kuvvet uyguladığı aracı çocuk itme kuvvetini uygulasa bile hareket ettiremez.

Kuvvet, cisimleri harekete geçirir, cisimleri durdurur, şeklini ve yönünü değiştirebilir. Bu bağlamda uygulanan kuvvet ile cisimlerin kuvvet karşısında hareket etmesi yada etmemesi orantılıdır.

otobüs itme
otobüs itme

Sağ resimde gördüğünüz bir metrobüs, metrobüsü harekete geçirmek için onlarca kişinin itme kuvveti uyguladığını görüyoruz. Cisimlerin kütleleri nekadar büyükse o cismi harekete geçirmek için uygulanan itme yada çekme kuvvetinin okadar büyük olması gerekmektedir.

Kuvveti ölçmek için dinamometre cihazı kullanılmaktadır, kuvvet birimi ise Newton olarak adlandırılır.

İyi ödevler..

Önceki MakaleDNA’nın yapısını oluşturan nükleotitler nelerdir
Sonraki MakaleHareket halindeki bir cisim nasıl durdurulabilir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz