E Devlet şifresi nereden alınır, nasıl kullanılır

0
175

E Devlet şifresi nereden alınır, nasıl kullanılırE devlet şifresi olmadan bugün birçok işlemi yapamıyoruz, e devlet şifresi aslında vatandaşa büyük kolaylık sağlayan bir uygulama, 1 tl karşılığı alınan e devlet şifresi ile internetten birçok işlemi yapabiliyoruz.

Teknloloji çağında internetten faydalanmak güzel bir durum, fakat geç kalınmış bir uygulama.

 

 

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır ?

  • Üzerinde TC kimlik No olan Kimliğinizle size en yakın E-Devlet Şifresi veren PTT Merkezi’ne gidiyorsunuz.
  • PTT görevlisinin verdiği E-Devlet Şifresi başvuru formunu doldurduktan sonra için de geçiçi E-Devlet Şifresi olan zarfı şahsen teslim alıyorsunuz.
  • Geçiçi E-Devlet Şifresi ile E-Devlet Kapısı‘ndan TC Kimlik No ve geçiçi e devlet şifresi’ni gönder butonuna tıkladıktan sonra E-Devlet sizden hatırlayabileceğiniz güvenli bir E Devlet Şifresi belirlemenizi isteyecek. Bu adımı da geçtikten sonra artık kendi belirlediğiniz E-Devlet Şifresi ile E-Devlet uygulamalarını kullanbilirsiniz.
  • E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır

E-Devlet Şifresi Nasıl Kullanılır ?

E-Devlet linkine tıkladığınızda aşağıdaki ekranla karşılaşacaksnız.

e devlet giriş, e devlet şifresi

 

Sisteme Giriş butonuna basıldığında aşağıdaki ekranda PTT şubesinden alınan geçici e-devlet şifresi ile giriş yapılması için “e-Devlet Şifresi” tıklanır.

E Devlet şifresi nereden alınır, nasıl kullanılır

Gelen ekranda TC Kimlik No ve geçici e-Devlet Şifresi ile giriş yapılarak “Gönder” butonuna basılır.

E Devlet şifresi nereden alınır, nasıl kullanılır

İlk kez e-Devlet Şifresi ile E-Devlet Kapısı’ndan giriş yaptıysanız ya da e-devlet şifre değişikliği yapacaksanız karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Mevcut şifreniz ve yeni e-Devlet şifresi belirtilen uyarıları da dikkate alarak girilir ve “Değiştir” butonuna basılır.

E Devlet şifresi nereden alınır, nasıl kullanılır

Son aşamada E-Devlet Şifre Değişikliğinin başarıyla tamamlandığına dair bir yazı ve E-Devlet Şifre gizliliği hakkında uyarılar içeren ekranla karşılacaksınız. e-Devlet Şifrenizi kesinlikle başkalarıyla paylaşmayın, e Devlet Şifrenizi unutursanız 10 TL vererek yeni bir şifre zarfı almanız gerekecektir.

E Devlet şifresi nereden alınır, nasıl kullanılır

 

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here