Elektrik motorunun çalışma prensibini araştırınız

0
510

Elektrik motorunun çalışma prensibini araştırınız

Elektik motoru çalışma prensibi

Günlük yaşamımızda elektrik motorunu; bulaşık makinesi, araba, saç kurutma makinesi, bilgisayar, laptop, klima, vantilatör, dikiş makinesi, mutfak robotu, buzdolabı gibi pek çok yerde kullanmaktayız. Kısacası elektrik motoru hemen hemen pek çok yerde kullanmaktayız. Peki bu motorlar nasıl çalışır gelin şimdi çalışma prensibini inceleyelim.

Elektrik Motoru Çalışma Prensibi

Motorun etrafındaki demirlerin içinde mıknatıs olduğu için mıknatıs özelliğini gösterir. + kutbundan elektrik akımı verildiğinde ilk önce fırçaya gidiyor, fırça bileziğe dokunuyor, bilezik de sargılara giden bağlantıya temas ediyor. Bu bağlantı sargılardan giderek diğer sargıdan çıkıyor ve diğer bileziğe geçiyor. Oradan fırçaya ve oradan eksi kutba böylece devre tamamlanmış oluyor.

İletkenden geçen akım iletkenin çevresinde manyetik alan oluşturur. Fırçadan bileziğe elektrik akımını verdiğimizde sargılardan geçen elekrik akımı sargının içinde bir akım oluşturur ve manyetik alanın S kutbunu sargılardaki S kutbunu itiyor ve böylece iç sargı dönmeye başlıyor. Tam dönünce bu sefer artı kutuptaki bilezik eksi kutba eksi kutupta bağlanan eksi kutupta bağlanan bilezik de artı kutupla değişiyor böylece sargılarda kutup değiştirmiş oluyor. Ve bu durum sürekli enerji bitene kadar sonsuz bir döngü şeklinde devam ediyor.

Önceki MakaleFizik biliminin evrendeki olayların açıklanmasındaki rolüne örnek
Sonraki MakaleA101 Aktüel Ürünler Kataloğu 5-12-19-26 Ekim 2017

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz