Elektrikli arabalar nezaman çıkacak kullanıma girecek Türkiye

0
82

Elektrikli araçların yakıt tüketimi şuanki ile kıyaslandığında arada uçurum olduğu söylenebilir, hele bizim gibi benzin in litresi 4 liraya kadar pahalıyken hala benzinli yada mazotlu araç kullanmak çok saçma.

Bence biran önce kendi kendimizin elektrikli araçlarını üretip kendi ülke içinde kısa mesafelerde ulaşum sağlayabiliriz, zira elektrikli araçların 100 km de 2.5 tl lik enerji tükettiğini duyduğumda elektrikli araçlara yapılan yatırımın kısa vadede kendini amorti edeceğini düşünmekteyim.

 

Elektrikli araçlar 100 kilometrede sadece 2.5 TL yakacak. Araçların elektrikli hale dönüştürülmesinin bedeli ise 15 bin TL’yi bulacak. Ancak aracın yakıt tasarrufu göz önüne alındığında bu yatırım 7-8 ayda kendini amorti edecek.

İlgili teknik ve yasal düzenlemelerin Kasım 2010’da tamamlandı. İstanbul, Ankara ve İzmir’de ilk dönüşüm tesisleri kuruldu ve araçlar yollara çıktı. Araçların elektrikli otoya çevrilmesi için uzmanlara göre, yaklaşık 300 parçanın değişmesi gerekiyor. Ankara’da ilk elektrik şarj istasyonunun kurulması nedeniyle düzenlenen törene katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, dizel araçların 100 km yolu 25-30 liraya, elektrikli araçları ise 2.5 liraya alabildiğini vurguladı. Ergün, “İsteyen her araç elektrikli araç haline gelebilir. Bunun teknolojisi var” müjdesini verdi. Nihat Ergün, elektrikli Renault Fluence’i de test etti.

HEDEF YÜKSEK TASARRUF
Teknolojinin pahalı olması nedeniyle değişim işlemi maliyetinin 15-20 bin TL tuttuğunu aktaran yetkililer, “Bir taksici aylık 2500 TL yakıt ve bakım masrafı yapıyor. Ancak elektrikli araçlar normal yakıtlı araçlara nazaran 10- 12 kat daha tasarruflu. Araçlar bu masrafı 7-8 ayda amorti edecek” dedi. Yollara çıkmaya başlayan araçlar içinse şimdiden şarj istasyonları hazırlandı. EPDK yetkililerinin verdiği bilgiye göre, elektrikli araçlar evde ve işyerinde her prizden şarj edilecek. Ancak bu şarj 7-8 saat sürebilecek. Yollara ise araçları 20 dakikada şarj edecek seri şarj aküleri konulacak.

Önceki MakaleSandık Görevlilerinin paraları nezaman ödenecek
Sonraki MakaleTürk telekom motorola xoom tablet pc kampanyası özellikleri fiyatı inceleme

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz