Endülüs Emevi Devleti Hakkında Kısa Bilgi, Konu Özeti

10
370

Endülüs Emevi Devleti Hakkında Kısa Bilgi, Konu Özeti, ödev araştırması, detaylı bilgi,

ENDÜLÜS EMEVI DEVLETİ (756 – 1031)

• Emevi hanedanlığının yıkılması üzerine İs-panya’ya kaçan Emevi soyuna mensup olan Abdurrahman, burada hükümdar ve halife ilan edilmiştir. Böylece İslam dünyasında siyasi par-çalanma ve çifte halifelik dönemi başlamıştır.
• Endülüs Emevi Devleti’nin başkenti Kurtu-ba’dır
• İç karışıklıkların etkisiyle zayıflayan Endülüs Emevi Devleti, Kurtuba’nın Hıristiyanların eline geçmesiyle yıkılmıştır.
• Endülüs Emevi Devleti’nin yıkılmasından sonra İspanya’da birçok irili ufaklı Müslüman devlet kurulmuştur. Bunlardan en önemlisi Beni Ahmer Devleti’dir.
• Hıristiyan Aragon ve Kastilya krallıklarının birleşip, Beni Ahmer Devleti’nin başkenti Gırna-ta’ya saldırmaları ve ele geçirmeleriyle İspanya’da Müslümanların varlığı sona ermiştir (1492).
• Osmanlı Devleti, İspanya’da katliama uğrayan Müslümanlara ve Yahudilere gereken yardımı yapmaya çalışmıştır. Bu dönemde olayının devam etmesi Osmanlı Devleti’nin daha fazla etkili olmasını önlemiştir.

Önceki MakaleAbbasiler Hakkında Kısa Bilgi, Konu Özeti
Sonraki Makale2 Yıllık Önlisans Mezunları Ücretli Öğretmenlik Yapabilir Mi ?

10 Yorum Yapıldı

 1. Ayyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
  Cooooooooooooooooooooooooooooooooooooook guzellllllllllllllllllllllllllllllllllll yaniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii bayildimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
  Cooooooooooooooooooooooooooooooooooooook
  İsimeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
  Yaradiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
  :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz