Günlük yaşantınızda en çok kullandığınız doğal kimyasal maddenin insan sağlığına ve çevreye olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?

0
212

Günlük yaşantınızda en çok kullandığınız doğal kimyasal maddenin insan sağlığına ve çevreye olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?

Kimyasal maddeler insan sağlığına ve çevreye ciddi zararlar vermektedir. Bazen uzun yıllar boyunca bu etki sürmekte ve insanlar başta olmak üzere diğer canlıların yaşamlarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Günlük yaşamımızda en fazla kullandığımız doğal kimyasal maddeler vardır bu maddelerden en başta endüstride kullandığımız, alüminyum, arsenik, kadmiyum, krom, kurşun, nikel, cıva ve çinko gibi maddeler direkt yada dolaylı olarak evlerimize girer.

Bu maddelerin kullanımına bağlı olarak sağlığa zararları olabilir. Ayrıca doğada bırakılan bu maddeler ciddi çevre sorunları oluşturur. Yağmurlar ile birlikte tekrar toprağa karışır ve kirliliğe sebebiyet verir.

Ancak tüm bunların yanında bazı maddeler günlük yaşamda kullanım açısından büyük kolaylıklar sağlamakta ve insanoğlunun yaşamını daha konforlu hale getirmektedir. Örneğin; alüminyum maddesi ısınmaya karşı en duyarlı maddedir, kısa zamanda ısıyı iletir bu yüzden kullanımı pek çok alanda vardır.

Önceki MakaleKışın giydiğimiz ayakkabının tabanındaki kauçuk maddesinin eldesi ve üretimi kimyanın hangi disiplinini ilgilendirir?
Sonraki MakaleİİBF mezunları öğretmen olabilir mi, öğretmenlik yapabilir mi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz