Halide Edip Adıvar Kimdir, Hayatı, Eserleri Hakkında Bilgi

1
151

halide edip adıvarHalide Edip Adıvar Kimdir, Hayatı, Eserleri, Hakkında bilgi, şiirleri, edebi kişiliği ile ilgili bilgiler, 

Halide edip Adıvar kimdir?

Doğum:1884

Ölüm:1964

Halide Edip Adıvar, önemli yazarlarımızdan biridir. Genel olarak romanları ile tanınır. Yazarımız İstanbul da 1884’de dünyaya gelmiştir. Öğrenim hayatında Amerikan kolejinin katkısı vardır.Farklı mekteplerde müfettişlik görevini üstlenmiştir. Özellikle kurtuluş savaşının çıkacağı kriz zamanlarında düşmanları kınamak için yapmış olduğu etkili konuşmaları ile kendini tanıtmıştır.

Kocası ile beraber, kurtuluş savaşının ilk zamanlarında Anadolu’ya gitmiştir. Savaş boyunca Atatürk’ün en yakınında olup görev üstlenmiştir. Cumhuriyet’in ilan edilmesi ile birlikte, eşi Adnan Adıvar ile beraber yurt dışına çıkmıştır. Bağımsız milletvekilliği yapmıştır.

Yazarımız ilk olarak yazılarını 1908 yılında yayınlamıştır. Bu tarihten kısa bir süre sonra farklı gazetelerin yanı sıra farklı dergilerde hikaye, makale şeklinde eserlerini yayınlamıştır. Yazarın sinekli bakkal isimli romanı ödüle layık görülmüştür. Genel olarak ilk yazılarında genç bayan tiplerini kaleme almasının yanı sıra bunların ruhunu duygularını güçlü bir şekilde aktarmıştır.

 Başlıca kitapları : Harap Mabetleri, Dağa çıkan Kurt, Seviyye talip, Handan, Raik’in annesi, Yeni Turan, Son Eseri, Mevut Hükümi, Ateşten gömlek, Kalb ağrısı, Zeyno’nun oğlu, Sinekli Bakkal, Yol Palas Cinayeti, Tatarcık, Sonsuz Panayır, Hayat Parçaları, Akile Hanım Sokağı, Kenan Çobanları( Oyun), Türk’ün ateşle imtihanı, Mor Salkımlı Ev (Anılar ).

Önceki MakaleRessam Salih Acar Kimdir, Hayatı Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleAhmet Cevdet Paşa Kimdir, Hayatı Eserleri Hakkında Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz