Hz. İbrahim’in Allah’ı arama öyküsü kısaca

1
581

Hz. İbrahim’in Allah’ı arama öyküsünü kısaca anlatınız, Hz. İbrahim Nemrut adı verilen bir hükümdar döneminde dünyaya gelmiştir, Hz. İbrahim’in babasının adı Azer’dir.

Nemrut hükümdarı bir gün kahin ve falcıları toplamış onlardan gelecek ile ilgili olarak bilgiler almaya çalışmaktadır, bu sırada hükümdara kısa zaman içinde bir erkek çocuk doğacağını ve bu erkek çocuğun Nemrut hükümdarının saltanatına son vereceği söylenmiştir. Bununla birlikte Nemrut hükümdarı kendi saltanatını tehlikeye atmamak için, doğacak olan tüm erkek çocuklarının öldürülmesi emrini vermiştir.

Bu sırada Azer’in hanımı (Hz. İbrahim’e )hamiledir, Azer hanımını alarak bir mağaraya götürür ve saklar, burada Azer’in hanımı Hz.İbrahim’i dünyaya getirir, uzun bir süre bu mağarada yaşarlar.

Hz. İbrahim yaşadığı toplumdaki insanların putlara tapmasına bir anlama veremiyordu, bir gün Hz. Ebubekir yıldızları izlerken yıldızın birinin büyük birinin küçük olduğunu görür, Büyük olan yıldıza işte benim Rabbim budur der, ardından yıldız batınca “batanları sevmem” der.

Hz. İbrahim ben yüzümü gökleri ve yerleri yaratan Allah’a çevirdim, putlara tapan müşriklerden değilim diye bir ifade kullanır.

Hz. İbrahim bir bayram günü, şehir dışında olan halkın taptığı putların yanına gider ve büyük bir put hariç hepsini kırar.

Bu duruma halk çok sinirlenir, ve Hz. İbrahim’i sorguya çekerler. Ardından Hz. İbrahim’i Ateşe atarlar ve Yüce Allah’ın Ateşe esenlik ol demesi üzerine Ateş Hz. İbrahim’i yakmamıştır.

Nemrut hükümdarı Hz. İbrahim’in ortaya koyduğu gerçek hükümler karşısında yenik düşmüştür.

Önceki MakaleTürksat 4a otomatik kanal arama frekansı
Sonraki Makale“Sevinçler paylaşıldıkça çoğalır, üzüntüler paylaşıldıkça azalır” kompozisyon

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz