İklim şartlarının insanların yaşamlarına etkisi

0
138

İklim şartlarının insanların yaşamlarına etkisini araştırarak değişik ülkelerden örnekler veriniz.

Yaşadığımız dünyada yüzlerce farklı iklimde yaşayan insanlar zamanla kendini bu iklime uydurarak oranın parçası haline gelmişlerdir, Danimarka’nın Grönland bölgesinde yaşayan bir kişi veya aileyi Arabistan sıcaklarına bırakırsanız ciddi derecede uyum sorunu çekecek olup yaşama ayak uydurması da sıkıntıya girecektir.

Hal böyle olunca insanlar zamanla yaşadıkları doğdukları çevreye ayak uydurup doğayla iç içe olmaktadırlar. Yukarıda örneğini verdiğim Danimarka / Grönland bölgesi buzullarla kaplı bir ada. Toprağın binlerce metre üstünde buzulların üstünde hiçbir yaşam belirtisi olmadan insanlar burada yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar.

Bizler günümüz koşullarını ve çevre iklimi değerlendirerek, Grönland’daki insanların yaşamlarına hayretle bakarken, bu bölgede soğuk iklimde yaşayan insanlar için aslında yaşam şartları hiçde zor değil çünkü giderek ayak uydurmuş ve tıpkı doğanın bir parçası olmuşlar.

İklim şartlarının insanların yaşamlarına ciddi derecede etkilidir. Örneğin yine buzullarla kaplı Grönland bölgesinde ulaşım kızaklarla sağlanmaktadır, çünkü araçların bu yollarda yürümesi son derece sıkıntılı.

Yine Suudi Arabistan’da aşırı sıcaklardan dolayı insanlar zamanla bol kıyafetler tercih etmişlerdir, güneşin kavurucu sıcaklarına karşı koymak için, bol rahat kıyafetleri tercih ederler.

 

Önceki MakaleBir dünya siyasi haritasından yararlanarak ülkemizin konumunu tanımlayınız
Sonraki MakaleTürkiye’de görülen iklim türleri hakkında araştırma

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz