İklimin etkilerini konu alan metin yazınız

0
79

İklimin etkilerini konu alan metin yazınız. İklimin etkileri hakkında bilgi.

İklim insanların yaşam şekillerini, hayat tarzlarını, giyimlerini, kuşamlarını, evlerini, ulaşım araçlarını, yani kısacası hemen hemen herşeyi etkiler.

İklimin çok soğuk olduğu kutup bölgelerinde insanlar ulaşım için kızakları tercih ederler, orta kuşakta yer alan pek çok mevsimin bir arada yaşandığı yerlerde ise insanlar daha çok arabaları tercih etmektedirler. Bunların en temel nedeni iklimle ilgilidir, eğer kutuplarda yaşıyor olsaydık, her yer buzullarla çevrili olsaydı araba kullanabilir miydik ? Tabiki kullanamazdık, ulaşım için en mantıklı olan kızaklar olurdu.

iklimin etkileri nelerdir
iklimin etkileri nelerdir
Ekvatoral bölgesinde yer alan insanların giyimlerine baktığımızda daha çok serin tutacak kıyafetler giydiklerini görmekteyiz, soğuk olan bölgelerde ise insanlar daha sıkı giyinmektedirler.

İklimin insanların yaşamlarına bir diğer etkisi insanlar tarafından inşaa edilen binalarda da görebiliriz, soğuk bölgelerde kerpiç gibi evler tercih edilip duvarlar kalın ve pencereler küçükken, sıcak yerler de ise pencereler büyük olduğunu görürüz.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here