İsaac Newton hayatı kısaca

1
4866

İsaac Newton kimdir, kısaca hayatı, newton neyi bulmuştur, newton buluşları nelerdir ?

isaac newton kısaca hayatı, biyografisi
isaac newton kısaca hayatı, biyografisi

Newton
İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, felsefeci ve kimyacıdır.
Doğum : 25 Aralık 1642
Ölüm : 20 Mart 1727
Ülke : İngiltere, İngiliz

Modern bilimin babası olarak bilinen İsaac Newton, Genç yaşlarından itibaren bağımsız ve orjinal araştırma yapabilme özelliği ile dikkat çekmiştir. 1661 yılında İngiltere / Cambridge üniversitesi’ne başlamak üzere evden ayrılmıştır fakat 1665 yılında yayılan Weba hastalığı sebebi ile üniversiteden ayrılıp  ailesinin yanına gitmiştir. Burada yani ailesiyle geçireceği 2 yıl içinde çeşitli araştırmalara ve buluşlara imza atan Newton’un buradaki en önemli buluşu Elma’nın başına düşmesi ile yerçekimi kanununu bulması.

Kişisel özelliklerini araştıran Profesör Michael Fitzgerald şu bulgulara ulaşmıştır ; Sosyal ilişkilerinin çok zayıf olduğunu, duygu sezgisinin düşük olduğunu, şüpheci, paranoyak , acımasız ve sadist olduğu belirtmektedir. Aşırı konsantre, Deney yapma konusunda ve sorusuna cevap alana kadar soru sorma konusunda çok başarılıydı.

 

newton hayatı kısaca, newton neyi bulmuştur
newton hayatı kısaca, newton neyi bulmuştur

Newton’un matematik öğretmeni Isaac Barrow (1630 – 1677), hem ilahiyatçı ve hem de matematikçi biriydi. Matematikte parlak fikirli olan Barrow, öğrencisinin kendisinden çok ileride olduğunu kabul ediyor ve 1669 yılında matematik kürsüsünü bırakıp sırası gelince, yerini o eşsiz büyük deha Newton’a bırakıyordu.

Barrow, geometri derslerinde kendine özgü yöntemlerle, alanları hesaplamak, eğrilere üzerindeki noktalardan teğet çizmek için yollar gösteriyordu. İşte bu dersler Newton’u diferansiyel ve integral hesabı bulmaya ve bu sahada çalışmaya yönelten ilk adımlardır.

Diferansiyel ve integral hesabın bulunmasında, değişken, fonksiyon ve limit kavramı kullanılmıştır. Fonksiyon kelimesini ilk kez Leibniz kullanmıştır.

Bugüne kadar da bu sözcük değiştirilmemiştir. Limit fikrini ve kavramını Newton ve Leibniz kullanmıştır. Özellikle Newton bu sahada başarılı olmuştur. Her ikisi de çok yönlü olan bu dahiler, aynı zamanda birbirlerinden habersiz az çok farklılık gösteren yöntemleriyle diferansiyel ve integral hesabı bulmuşlardır.

Isaac Newton, 1727 yılında böbreklerindeki rahatsızlık yüzünden yaşamını yitirdi.

Başlıca eserleri:
Method of Fluxions (1671)
De Motu Corporum in Gyrum (1684)
Philosophiae Naturalis Principia Mathematica (1687)
Opticks (1704)
Arithmetica Universalis (1707)
An Historical Account of Two Notable Corruptions of Scripture(1754)

Önceki MakaleYer çekimini kim buldu
Sonraki MakalePlastik çizik giderme

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz