Kanlıca mantarı çıktı mı? Hangi ayda toplanır?

1
356
kanlıca mantarı nezaman çıkar
kanlıca mantarı nezaman çıkar

Kanlıca mantarı çıktı mı? Hangi ayda toplanır?

Doğanın bize vermiş olduğu nimetler saymakla bitmez.. Kanlıca mantarı bize doğanın vermiş olduğu en güzel yiyeceklerdendir, içine soğan doğrayıp bi güzel kavurduğunuzda ortaya muhteşem bir lezzet çıkar.

Kanlıca mantarının lezzeti öylesine güzeldir ki et gibidir, hatta bana göre etten bile daha güzeldir, farklı pişirme teknikleri ile çeşitli tatlar oluşturulabilir, kavurma, suyunu çektirme, kızartma, mangalda pişirme gibi farklı teknikler vardır.

kanlıca mantarı çıktı mı
kanlıca mantarı çıktı mı

HANGİ AYDA TOPLANIR?

Kanlıca mantarı genellikle Eylül, Ekim, Kasım aylarında yağmurların ardından hemen çıkmaktadır, ancak bu mantar türünün ortaya çıkabilmesi için nemli bir ortam gereklidir, bunun yanında yağış, bol bitki örtüsünün olduğu alanda ve genellikle güneş almayan alanlarda çıkar. Bu yüzden dağlarda bakı durumunun olmadığı kuzey yamaçlarında daha sık görülür.

Mantar türlerinden anlamayan bir kişinin mantar toplaması ve tüketmesi oldukça tehlikelidir, zira bazı mantar türleri dokunduğunuzda bile direk zehirleyecek türden mantarlardır, bu yüzden kanlıca mantarını toplamak için öncelikle bilen bir kişiden yardım almakta, mantarın yapısını incelemekte oldukça yarar vardır.

 

KANLICA MANTARI TOPLAMA VİDEO

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here