Kervansaray Hakkında Bilgi, Nedir? Hangi Amaçla Yapılmıştır

0
441
kervansaray
kervansaray

Kervansaray Nedir ?, Kervansaraylar hakkında bilgi, Anadolu selçukluları ve kervansaraylar,

Kervansaraylar : Anadolu selçuklular zamanında kurulmuşlardır, Anadolu selçuklu Devleti’nin en önemli özelliği ticaretti. Kervansaraylar hem ticaret hem iletişim için yararlı olmuşlardır.

Ticaretin arttığı ülkelerde yollar ve kervansaraylar gelişir. Küçük kasabalar büyür, şehirleşme faaliyetleri artar, ekonomik refah artar, bilim ve sanata önem verilir.

Kervansaraylar taş duvarlarla çevrili korunaklı yerlerdir. İpek, Altın, Gümüş gibi ürünler taşındığı için güvenlik ön plana çıkarılmıştır ve önemlidir. Kervansaraylarda tüccarların 3 gün konaklaması ücretsizdir. Bu ücretsiz yapılan hizmet hem ticareti destekleme amacıyla yapılır hemde sosyal bir devlet olmanın gereğidir.

Kervansaraylar ticareti geliştirmek ve tüccarlara destek olmak için yapılmışlardır, kervansarayların masrafları da vakıflar tarafından karşılanır. Kervansaraylar kervanların gün boyunca süren yolculuktan sonra konaklamalarını bu arada yolcuların ve kervanların her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecek yatakhane aş evi, erzak ambarı, mescid, şadırvan, nalbant için gerekli mekanlar bulundurmakta ve bu hizmetleri karşılıksız olarak vermektedir.

Günümüzde kervansaraylar yerine şehirlerarası yol güzergahlarında dinlenme tesisleri vardır fakat o zamanlardaki gibi ücretsiz değildir artık bu hizmetler ücretlidir.

Olağanüstü hallerde kar, heyelan, sel gibi durumlarda yollar trafiğe kapatıldığı zaman bu tesislerde mahsur kalan yolculara kızılay gibi yardım kurumları o hizmeti vermektedir.

 

Önceki MakaleHüma Kuşu Nedir
Sonraki MakaleMüslüman Bilim Adamları ve Eserleri, İcatları

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz