Mıknatısların günlük yaşamdaki kullanım alanları

0
528

Mıknatısların günlük yaşamdaki kullanım alanları neledir

Mıknatısların günlük yaşamımızda pek çok alanda kullanım imkanı vardır. Mıknatıslar özellikle elektrikli motorların içerisinde güç üretmesi için kullanılan en temel parçalardan birisi olarak bilinir.
miknatis-1
Mıknatıslar; demir, nikel ve kobalt gibi maddeleri çekmekte olup diğer maddelere karşı çekme etkileri yoktur, bu açıdan insanoğlunun yaşamında kullanım açısından büyük kolaylık sağlamış ve pek çok alanda kullanarak hayatımızı kolaylaştırmıştır.

Mıknatısların kullanıldığı yerlere baktığımızda PUSULA buna güzel bir örnek olacaktır, pusulayı pusula yapan https://www.kisaozet.net/ en temel faktör mıknatısdır, mıknatıs sayesinde pusula ile yönümüzü bulabiliriz.

miknatisBuzdolaplarının kapaklarına hiç dikkat ettiniz mi? Kapağın kapanmasını ve içeri hava giriş çıkışını engelleyen bir sistem vardır böylece soğuk hava içerde kalması sağlanır, işte bu sistem mıknatıs sayesinde yapılır. Kisabilgim com Yumuşak esnek bir plastik vardır bunun altına yerleştirilen mıknatıs ile dolap kapağı kapanınca mıknatısın çekiş gücünden faydalanılarak kapatın tam olarak kapanması ve plastiğin arada kalarak hava giriş çıkışını engellenmesi amaçlanır böylece kapak sağlam şekilde kapanır.

Elektromıknatıslı vinçler sayesinde büyük atıkların arasından demir parçalarının kolay şekilde ayrılması sağlanır.

Cep telefonu, radyo, bilgisayar gibi teknolojik cihazların içinde de mıknatıs vardır.

Hoparlör ve mikrafonlarda mıknatıs kullanılır.

Günlük yaşamımızda kullandığımız, araçların sinyal sistemi, CD yazıcıları, https://www.kisaozet.net/ Elektrikli motorlar, bilgisayar monitörü vs. gibi pek çok alanda mıknatıslar kullanılır.

Önceki MakaleSoluk alıp verme sayısı ile nabız arasında bir ilişki var mıdır?
Sonraki MakaleFotoğraf Tarihi Dersi (AÖF) Çıkmış Sorular

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz