Ölüm Sertliği Rigor Mortis Ne Demek

0
614
Ölüm Sertliği Rigor Mortis Ne Demek

Rigor mortis diğer bir ismiyle ölüm sertliği ölüm anında vücutta bir takım biyokimyasal değişimler meydana gelmesi sonucu kasların katılaşması olayıdır. Farklı canlılarda bu olayın gerçekleşme süresi değişmektedir. Ayrıca bazı canlılarda bu süreç ölüm anından önce gerçekleşebiliyor yani canlı ölümüne kısa bir süre kala katılaşmaya başlıyor. Kısa bir süre önce yapılan gözlemler sonucunda bazı solucan türlerinde bu evrenin ölüm anından hemen önce gerçekleştiği gözlemlenmiş.Rigor mortis

Peki tam olarak nasıl bir süreç işliyor. Ölüm sonrasında vücutta enerji tüketimi devam etmediği için vücudun sıcaklığını muhafaza edebilecek bir mekanizma kalmıyor ve vücut soğumaya başlıyor. Bu soğuma vücudun dış kısmının ısısı ortamın ısısına eşitleninceye kadar devam ediyor. Vücutta kan dolaşımı da gerçekleşmediği için kan yer çekiminden dolayı belli yerlerde toplanıyor. Ölüm anından beş ila altı saat sonra bu durumdan ötürü vücutta mavi lekeler oluşmaya başlıyor.Bu durum Livor Mortis olarak ya da hipostas olarak isimlendiriliyor. Ölen kişide gerçekleşen bu süreçler dış ortamla bağlantılı olduğu için süre olarak değişkenlik gösterebiliyor.

İnsan vücudunda Rigor Mortis yani Ölüm sertliği oda sıcaklığında kişinin ölümünden üç ila dört saat sonra görülmeye başlar. On iki saat gibi bir süre sonunda kaslar en maksimum düzeyde katılaşır. Sonrasında kaslar tekrar gevşemeye başlar. Bu olay kişinin ölümünden otuz altı saat sonra ortadan kalkar ve kaslar eski haline geri döner.

 

 

 

Önceki MakaleElidor El Alem Reklam Müziği
Sonraki MakaleHammurabi Kanunları Nelerdir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz