Portakal Ağacı Nerede Yetişir?

0
445
Portakal Ağacı Nerede Yetişir

Portakal ağacı nerede ve hangi bölgede yetişir? Ülkemizde portakal ağacının yetişme alanları nelerdir? Portakal ağacı hangi bölgede yetişir? İşte tüm bu soruların cevabını bu başlık altından bulabilirsiniz.

Portakal Ağacı

Portakal ağacı nerede hangi bölgede yetişir genel olarak Akdeniz ve Ege bölgesinde yoğun olarak bulunur ve yetiştirilir. İl bazında en çok Muğla, Antalya, Mersin, Adana, Hatay ve İzmir gibi illerde yoğun olarak yetiştirilir.

Portakal Ağacı Nerede Yetişir?
portakal ağacı

Portakal Ağacı hangi iklimde yetişir?

Portakal ağacının yetişebilmesi için yukarıdaki illerin genel özelliklerine baktığımızda daha çok ılıman bir iklime sahip olduğu anlaşılmaktadır, deniz seviyesinde ve ılıman Akdeniz ikliminin olduğu bölgede portakala ağacı yetiştirilebilir.

Portakal ağacının dikimi için en uygun olan aylar Eylül ve Ekim aylarıdır. Bu aylarda portakal fidesinin dikimi yapılmalıdır. Portakal ağacının yetişmesi için toprağın şartları da  büyük önem taşımaktadır. Topraktaki pH değeri bu konuda etkilidir. 5,5 , 6 seviyelerindeki pH değeri portakal ağacının yetişmesi için oldukça elverişlidir.

Portakal ağacı gelişme döneminde bol sıcaklık ve su isteyen bir meyve olmasından dolayı bol su olan bölgelerde üretimi daha çok yaygın olarak yapılmaktadır.

Portakal üretimi için toprak veriminin yeterli olmadığı alanlarda gübre takviyesi yapılması gerekmektedir. Böylece ideal toprak yakalanmış olacağından kısa süre içinde meyve üretimi ve ağacın genel olarak sağlık durumu iyiye gidecek meyve verme oranı yüksek olacaktır.

Portakal ağacı nerede hangi bölgede yetişir? sorusunun cevabını öğrenmiş olduk sizler de yorum alanından bu konuda yorumlarınızı yazarak konuya katkı sağlayabilirsiniz.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here