Programlama Dilleri Nelerdir ve C ++ Dili

2
284
Programlama Dilleri. C ++ Dili

Bu yazıda bilgisayarı hangi araçla yöneteceğimizi inceleyeceğiz. Çünkü bilgisayar “insan dilini anlamıyor” demektir, o zaman ona ne yapması gerektiğini, bir bilgisayar dili veya bir programlama dili kullanarak (sizin tercih edeceğiniz yönde) açıklayacağız. Programcılar, programlarını farklı programlama dillerinde yazıyor; bazıları bilgisayar için doğrudan anlaşılabilir – bunlar makine dilleri, diğerleri ise ara çevirme adımlarını gerektiriyor (bunu özel programlarla, çevirmenlerle, bilgisayara anlaşılır bir seviyeye getirerek). Bugün için yüzlerce programlama dili var. Bunlar üç ana tipe ayrılabilir:

  • Makine Dilleri
  • Birleştirici Dilleri
  • Üst düzey diller

Programa Dillerinin Tarihçesi

Programlama dillerinin gelişiminin kısa bir geçmişini düşünün. Bu nedenle, herhangi bir bilgisayar doğrudan kendi makine dilini anlayabilir. Makine dili belirli bir bilgisayarın “doğal dili” dir. Bu bilgisayarın donanımını tasarlarken belirlenir. Makine dilleri genellikle birincil işlemlerin çoğunu gerçekleştirmek için bilgisayarın komutları olan sayı dizileri (sonuçta bir ve sıfırlar olarak kısaltılır) içerir. Makine dilleri makineye bağımlıdır; her makine dili yalnızca belirli bir türe sahip bir bilgisayarda kullanılabilir. Makine dilleri, insan algılaması için zordur, çünkü aşağıdaki örnekte, ana dilime fazla mesai ücreti ekleyen ve sonuçları ortak maaş olarak hatırlayan bir makine dili programının örneğinden görülebilir:

+1300042774
+1400593419
+1200274027

Bilgisayarların popülerliği arttıkça, makine dillerinde programlamanın çoğu programcı için çok yavaş ve sıkıcı olduğu açık bir hale gelmiştir. Bir bilgisayarın doğrudan anlayabileceği sayı dizileri kullanmak yerine, programcılar temel bilgisayar işlemlerini temsil etmek için İngilizce’ye benzer kısaltmalar kullanmaya başladı. İngilizce anımsatan bu kısaltmalar, montajcı dillerinin temelini oluşturdu. Çevirici dildeki programları bilgisayar hızıyla çevirmek için assembler adı verilen çeviri programları geliştirildi. Assambler dili içindeki aşağıdaki program parçası, ana (BASEPAY) ‘dan fazla mesai ücreti (OVERPAY) ekler ve sonucu toplam maaş olarak (GROSPAY) hatırlar, ancak makinenin karşılığıyla karşılaştırıldığında daha anlaşılırdır:

BASEPAYI YÜKLE
MESAİ UCRETİ  EKLEYİNİZ
TOPLAM MAAS

Bu kod insanlar için daha anlaşılabilir olsa da, bilgisayar kodu (yani makine dili) haline dönüştürülene kadar bilgisayar tarafından anlaşılamaz. Hatırlatayım ki, dönüşüm, assembler adı verilen özel bir program kullanılarak gerçekleştirilir.

Bilgisayarların kullanımı assembler dillerinin ortaya çıkışı ile çarpıcı bir biçimde arttı, ancak bu diller hala basit görevleri bile tam olarak anlatan birçok komuta ihtiyaç duyuyordu. Programlama sürecini hızlandırmak için bazen gerçek bir problemi çözmek için yalnızca bir operatörün yeterli olduğu üst düzey diller geliştirildi. Üst düzey dillerdeki programları, makine kodlarına çeviren çeviri programları, derleyiciler olarak adlandırılır. Üst düzey diller, programcının gündelik İngilizce’yle hemen hemen aynı görünen programları yazmasına ve geleneksel matematiksel gösterimi kullanmasına izin verir. Üst düzey bir dilde yazılmış bir bordro programı, aşağıdakiler gibi bir operatör içerebilir:

grossPay = tabanPay + overTimePay;

Açıkçası, üst düzey diller, assembler dili ve makine kodlarıyla karşılaştırıldığında programcılar açısından çok daha uygundur. C ve C ++ programlama dilleri, en güçlü, en esnek ve en yaygın kullanılan üst düzey programlama dilleri arasındadır.

C ++ ‘ın kısa bir geçmişi

Şimdi bu harika programlama dili yaratma ve geliştirme tarihine kısa bir bakış atalım. Anlamayacağınız bazı kelimelerin olduğunu biliyoruz, elbette ki burada abest bir durum yok, çünkü programlama kolay bir iş değildir ve bu sadece başlangıç.

C dilinden C ++ dili geliştirildi, denildiğinde C uzatıldı denir. Programlama dili C, sırayla geliştirilmesinde kullanılan dil olarak yaygın şekilde bilinir hale gelmiştir. Bugün hemen hemen tüm yeni işletim sistemleri C ++ ile yazılmış Windows da dahil olmak üzere C veya C ++ ile yazılmıştır. C ++ dili C’nin bir uzantısıdır ve Bjarne Stroustrup tarafından geliştirilmiştir.

Önceki MakaleAdemi Merkeziyetçilik Ne Demektir
Sonraki MakaleElidor El Alem Reklam Müziği

2 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz