Saatler ne zaman ileri alınacak 2012

0
73

Saatler ne zaman ileri alınacak 2012, saatler ne zaman geri alınacak, saatler neden ileri alınır,saatler niye geri alınır, saatler neden ileri alınır, saatler ne zaman ileri alınacak, 25 mart saat kaçta saatler ileri alınacak, 25 mart saat kaçta saatler ileri alınıyor, 25 mart 2012 saatler ileri alınıyor.
 

25 mart 2012 tarihinde saatler 1 saat ileri alınacak saatler neden ileri yada geri alınır bilgi almak için yazının devamındaki yazıya bir göz atabilirsiniz.

Saatlerin ileri alınma tarihi 2012 yılında saatler mart ayının son haftası 25 Mart 2012 pazar günü saat 03:00 da itibaren bir saat ileri alınacaktır.

Saatlerin Geri alınma tarihi 2012 yılında saatler Ekim ayının son haftası 28 Ekim 2012 pazar günü saat 04.00′den itibaren bir saat geri alınacaktır.

Saatler neden ileri ve geri alınır

Birinci Dünya Savaşı süresince birçok ülke saatlerini yılın belli aylarında yeniden ayarlamaya başladı. Bunun amacı günün aydınlık saatlerini, insanların uyanık oldukları zamana uydurmak, dolayısıyla evlerde ve sokaklarda yanan lambalar için gerekli enerjiden tasarruf sağlamaktı.

Bugün de aynı uygulamaya devam edilmekte, ilkbaharda size kaybettirilen bir saat,
sonbaharda geri verilmektedir.

Yaz günlerinde gün ışığı, yani aydınlık saatler çok daha uzun olmasına rağmen hala tasarruf için saatlerin niçin bir saat ileriye alındığı çoğunlukla anlaşılmaz. Bunun en kısa açıklaması ‘gece zamanını da gündüze katmaktır’ ama bizler zaten karanlık olan saat 24:00′de değil de 23:00′de yatmamızın ülkemize ne kazandıracağını genellikle anlayamayız.

Saatleri ileri almanın kış mevsimi ile alakası yoktur. Kış aylarında standart zaman uygulanır. Ancak yaz günlerinde çok uzun aydınlık geçen bir zaman süresi vardır. Amaç bu sürenin başlangıcını ileri kaydırarak, akşam olma süresini bir saat uzatmaktır.

Yaz günleri hava çok erken aydınlanır. Eğer çiftçi değilseniz saat 05:00′de uyanmanıza gerek yoktur. Ancak gün ışığından tasarrufa gerek duymayarak saatlerimizi ileri almasaydık, bakın ne olurdu?

Dünyada güneşin 21 Haziranda 04:43′de doğduğu bir yer seçelim. Siz burada yaşıyorsunuz ve saat sekizde işte olmak için saat altıyı çeyrek geçe yataktan kalkmak zorundasınız. Bu seçtiğimiz yerde güneş ufukla 6 derece açı yaptığında, standart saat ile saat 05:11 civarlarında etraf tamamen aydınlanır. Bu durumda ileri alınmış saatler 06:15′I gösterir yani gerçekte siz işe bir saat erken gitmiş olursunuz ama ışığı yakmadan saate bakar, tıraş olup kahvaltı yapabilirsiniz. Akşamları ise, her zaman 24:00′de yatmaya vücudunu alıştırmış bir insan, bir saat önce yatmak zorunda kalmış olur ama hava kararınca gece evde ve sokakta lambaların yanma süresi bir saat kısalmış olur.

Gün ışığından tasarrufun sanayinin kullandığı elektrikle alakası yoktur. Onlar gece de, gündüz de olsa zaten aynı elektrik enerjisini harcarlar.

Önceki MakaleASELSAN mühendislerinin şüpeli ölümü tekrar incelenebilir
Sonraki MakaleSivas Kongresi Önemi ve Alınan Kararlar Nelerdir ?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz