Sabah Namazı Kaç Rekattır ve Hangi Sureler Dualar Okunur ?

51
2362

namaz
sabah namazı kaç rekattır, hangi dualar sureler okunuz

Sabah namazı kılmak için ihtiyacınız olan temel bilgileri bu sayfadan ulaşabilir ve namazınızı kolay şekilde kılabilirsiniz. Sabah namazı kılmak için kaç rekat namaz kılmanız ve hangi sureler ile duaları okumanız gerektiği konusunda bilgiye yazının devamından kısa şekilde ulaşabileceksiniz.


Sabah namazı
beş vakit namazların arasında en önemlisi olarak bilinir. Peygamberimiz  “Kim sabah namazını kılarsa, Allah’ın garantisi altındadır.” buyurmuştur ve sabah namazının önemini belirtmiştir. Sabah namazı kılmak için uykudan kalkıp Allah yolunda namaz uğruna bir fedakarlık yapıldığı için ayrı bir önemi vardır. Değerli okurlar şimdi de sabah namazının kaç rekat olduğunu ve hangi surelerin okunduğunu açıklayalım.

Sabah namazı toplamda 4 rekattır. Bunun 2 rekatı sünnet 2 rekatı farzdır.

İlk önce 2 rekatlık sünnet kılınır.

1. rekatta Sübhaneke-Euzu Besmele   Fatiha-Elemterakeyfe okunur.

2. rekatta Besmele Fatiha-Liilafi Kurayş okunur. Sonra oturuş esnasında Ettehıyyatü-Allahümme salli Allahümme barik-Rabbena atina okunur ve iki tarafa da selam verilir (esselamü aleyküm ve rahmetüllah)daha sonra 2 rekatlık farz kılınır.

2 rekat farzın kılınışı,

1. rekatta Sübhaneke-Euzu Besmele   Fatiha-Eraeytellezi okunur.

2. rekatta Besmele Fatiha-İnna atayna okunur. Sonra oturuş esnasında Ettehıyyatü-Allahümme salli Allahümme barik-Rabbena atina okunur ve iki tarafa da selam verilir (esselamü aleyküm ve rahmetüllah).

Hangi Namaz Nasıl Kılınır?

Önceki MakaleKatip Maaşları Ne Kadar 2013
Sonraki MakaleÖğle Namazı Kaç Rekattır ve Hangi Sureler Dualar Okunur ?

51 Yorum Yapıldı

 1. 1.fil suresi2. Kureyş suresi.3maun suresi.4 kevser suresi .5kafirun suresi .6 nasr suresi .7 tebbet suresi 8 ihlas suresi 9 felak suresi 10 nas suresi kuranı kerimin son 3 sayfasında

 2. Arkadaşlar SELAM aleyküm ben beş vakit namaza başlamak istiyorum yurtdışındayım çok bilgim de yok bana konularda namaz okunan duvalari. sırası da yazar mısınız bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim hayırlı günler

    • (namaz Dualari) subhaneke,ettehiyatu,Allahume Salli,Allahume Barik,Rabbena Atina,Rabbena firli
     (Namaz Sureleri),Fatiha,Fil suresi,Kureys Suresi,Maun Suresi,Kevser Suresi,Kafirun Suresi,Nasr Suresi,Tebbet suresi,ihlas Suresi,Felak suresi,Nas Suresi,Ayet-el Kursi

  • sabah namazi 4 rekattir 2 sunnet 2 farz subhane fatiha elemtera okursun sunnetin oturusunda etehiyatu okursun allahume.saali allahume barik ve rabbena raabbena firli okursun oyle devam edersin ogle namazi 10 4 sunnet 4 farz 2 son.sunnet son oturuslar sadece etehiyatu okursun ikindi namazi 8 rekattir 4 sunnet 4farz son oturuslarda etehiyati allahume.saali allahume barik rabbena rabbena firli okursun aksam namazi 5 rekatti ilk farz 3 rekattir 2 sunnet son oturuslarda etehiyatu allahume.salli allahume.barik okursun.yatsi namazi 13 rekattir 4 sunnet 4 farz 2 son sunnet 3vitir vacip kilarsin.son oturuslarda ethiyatu allahume.saali.allahume.barik rabbena rabbena.firli okursun.kardesim..

 3. Arkadaşlar SELAM aleyküm ben beş vakit namaza başlamak istiyorum yurtdışındayım çok bilgim de yok bana konularda namaz okulun soruları ve dualari sırası da yazar mısınız bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim hayırlı günler

 4. Merhaba arkadaşlar ben Nazlı namaza yeni başlayacağım bana yardımci olur musunuz ne yapacağımı hiç bilmiyorum hangi duaları tam bilmem lazım. Ve içimde bir boşluk var onu Namazla doldurabilirim diye düşünüyorum yardım eder misiniz ?

 5. babacım sabah namazının ikinci rekaatinde ellleri açıp seyyidül istiğfar duasını okuman daha hayırlı olur inşallah.yani turkçesinide okuyabilirsin.şöyleki Allahım sen benim rabimsin beni sen yarattın senden başka yaratıcı ilah yoktur ancak sana inanır sana guvenir sana sığınır sana kulluk eder sana ibadet ederim. yarabbim ezelden verdiğim vaatlerin üzerinde durmaktayım eksiklerimden noksanlıklarımdan şeytanın şerrinden sana sığınırım sana af eyle sen merhamet eyle.ya rabbim verdiğin nimetlere şukretmekteyim etmediklerimden sana sığınırım sen af eyle sen merhamet eyle.ya rabbim senden başka gunah af edecek gunah silecek ilah yoktur.

 6. Lütfen akşam ve yatsı namazlarında da okunan zammı sureleri bu şekilde sırasıyla paylaşarark yardımcı olurmusunuz sırasını karıştırıyorum da.Şimdiden Allah razı olsun…

 7. Degerli Yazar Sabah Namazinin Farzin Ikinci Rekatinda Fatiha Zamilsurden Sonra Ayakta Eler
  Acilip Dua Ediliyor Bunu Aciklarmisiniz Tesekurler

  • kainatın tamamından daha hayırlı olan sabah namazı seccdeye kapanmadan önce yapılan dua ile seccdeye kapanma inşallah daha hayırlıdır.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz