Safranın görevleri nedir? Kısaca

1
256

Safranın görevleri nedir? Kısaca bilgi, safra kesesinin görevleri nelerdir,

Safra vücudumuzdaki sindirim sisteminin bir parçası olduğunu söyleyebiliriz, sindirim yaşamsal faaliyetlerimize devam edebilmemiz için gereklidir, safra da bu sindirimin bir parçasıdır.

Enerji toplamak için besinleri tüketiriz, yemek yeriz, su içeriz, işte bazı besinler vardır ki vitaminlerini safra olmadan alamayız, safra vücudumuza faydalı olan bazı besinlerin vitaminlerini vücuda alabilmek için görev yapar, safra yemek yediğimizde salgılanır ve A, E, D ve K vitaminlerini alabilmemizi sağlayan önemli bir salgıdır. Safra hakkında detaylı bilgiye yine yazının devamından ulaşabilirsiniz..

Safra Nedir?

Safra kesesi karaciğerin ön alt yüzünde ters bir armut şeklinde duran vücudumuzun bir organıdır. İçinde safrayı biriktirir. Karaciğer’den gelen safra safra kesesinin içinde bekler ve burada akışkan olan durumu koyulaştıralark daha koyu bir kıvama gelerek bekler, yağlı yemekler yediğimizde safra kesesi kasılır ve koyulaştırmış olan safrayı onikiparmak bağırsağına akıtır, safra sayesinde yağ sindirimi sağlanır özellikle yağda eriyen vitaminleri A, D, E ve K vitaminlerinin emilimini sağlar.

Önceki MakaleSindirimin amacı nedir?
Sonraki MakaleOtçul ve etçilllerin diş yapılarındaki farklılıkların nedeni

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz