teoga giricem iyi not almam için hangi duaları sureleri okumam lazım

0
121

Teoga giricem iyi not almam için hangı duaları sureleri ezberlemem lazım

Teog sınavı öğrenciler için büyük önem taşıyor, öğrenciler uzun süre bu sınavlara hazırlanıyor en ufak olumsuzluk bile yaşanmasını istemiyorlar zira uzun süren çalışmalar 2,3 saat içinde sınırlandırılarak öğrencilerden bilgisini sınamak oldukça tedirgin edici bir durum olsa da şimdilik en iyi alternatif budur. Sisteme ayak uydurmamız gerekiyor arkadaşlar bu yüzden sınavdan önce iyice derslerimize çalışmalı ve Allah’a bolca dua etmeliyiz, sınavda nasıl dua etmeniz konusunda aşağıda detaylı dua şekli yer almaktadır. Şimdiden başarılar..

Sınavda başarılı olmak için okunacak dua

Çalışkan olmak için okunacak dua

Nihat Hatipoğlu’nun TEOG sınavına girecek öğrencilere tavsiye ettiği dua şu şekilde;

– 1 Bardak suya 184 kere ( Yâ Mukaddim ) İsmi Şerifini okuduktan sonra içmeye devam eden, Allahü Teala’nın izniyle imtihanda başarılı olur.

– İmtihana girerken İsra suresinin 80. ayeti kerimesi okunur: (Rabbi edhilni müdhale sıdkın ve ehricni muhraca sıdkın vec’al li min ledünke sultânen nesirân) “Ey Rabbim! Gireceğim yere dürüstlükle girmemi sağla; çıkacağım yerden de dürüstlükle çıkmamı sağla. Bana tarafından, hakkıyla yardım edici bir kuvvet ver.”

–  İmtihana oturunca Tâhâ suresinin 25-26. ayetleri okunur: (Rabbişrah li sadri.Ve yessir li emri.Vahlul ukdeten min lisani.Yefgahü kavli)  “Rabbim! Yüreğime genişlik ver,işimi bana kolaylaştır, dilimden bağı çöz ki, sözümü anlasınlar”

– İmtihan gecesi İsrâ suresinin 21. ayeti kerimesi 2970 kere okunur: (Keyfe feddalnâ ba’zahüm alâ bâz)  Anlamı: “Nasıl bazılarını bazılarına üstün kıldık”

– Kalemi eline alınca Besmele çekip şu dua okunur: (Ya Hayyü ya Kayyümü birahmetike esteğisü) “Ey Hayy ve Kayyüm (ölmeyen diri ve her şeyi ayakta tutan) Allah’ım! Rahmetine sığınırım” – “Bismillahirrahmanirrahim. Ya Hayyu,Ya Kayyum, Birahmetike estegisu”

Anlamı: Allahım! Hayy ve Kayyum isminle ve rahmetinle yardımını talep ediyorum.

Sınav için edilecek dua

1. Elem neşrah leke sadrek

2. Ve vada’na ‘anke vizreke

3. Elleziy enkada zahreke

4. Ve refa’na leke zikreke

5. Feinne me’al’usri yüsren

6. İnne me’al’usri yüsren

7. Feiza ferağte fensab

8. Ve ila rabbike ferğab

Anlamı:

Biz senin için (mutlulugun) gögsünü açmadik mi? Senden yükünü indirmedik mi? O senin sirtini ezen yükü. Senin sanini yüceltmedik mi? Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylik vardir. Evet, zorlukla beraber bir kolaylik vardir. O halde bos kaldin mi, yine kalk (baska bir is ve ibadetle) yorul. Ancak Rabbine yönel.

Duaya başlamadan önce sınava girecek öğrenciler, duanın başında ve sonunda Salavat-ı Şerif yani Allahume salli ala seyyidine Muhammedin ve alla ali Muhammed okumalı. Tabiki dua etmeden önce Tevbe etmek unutulmamalıdır. Duanın içtenlikle olması kalben yapılması çok önemli bir husustur. Öğrenciler stressiz ve rahat sınava girmeleri için ruhen ve bedenen rahat olmalı ve kalben dualarını yapmalıdır.

Necmettin Nursaçan Hoca Teog sınavına girecek öğrencilere İsra Suresi’nin 80. ayetini okumayı tavsiye ediyor. Ezberlemesi ve okunması bu kısa dualar öğrencilerin rahatlıkla okuyabileceği türden dualar.

“Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.”

Anlamı: “Ya Rabbi!,Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar.Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.”

 

Önceki MakaleÖzel mektup örneği ve ünlü yazarların mektupları
Sonraki MakaleKimyanın alt dalları ve ne işe yaradıkları kısaca

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz