Topraktan Hangi Alanlarda Faydalanırız

0
677
Topraktan Hangi Alanlarda Faydalanırız

Topraktan hangi alanlarda faydalanırız? ,Türkiye’de topraktan faydalanma şekilleri,  Topraktan hangi şekillerde yararlanılır?

Toprak, yer kabuğunun toz durumuna gelmiş üzerinde türlü mikroorganizma kırıntılarının bulunduğu canlılara yaşama ortamı sağlayan yüzey kısmı. Toprağın tanımı bu şekildedir, toprak o kadar zengindir ki şuan okuduğunuz ekrandan, dokunduğunuz maus ve klavyeye kadar hemen hemen hepsi topraktan çıkartılarak işlenerek elde edilir.

Topraktan faydalanma şekilleri

Toprak canlıların yaşamı için olmazsa olmaz bir parçadır. İçtiğimiz suyumuzdan, yediğimiz besinlere kadar her şeyi topraktan elde ederiz. Araçlarımızın yakıtlarından, evimizin camlarına, tuğlasına, betonuna, odalarımızdaki dolaplara kadar her şey topraktan elde edilir.

Tabi bu saydıklarım toprağın alt katmanlarından çıkartılan şeyler biz sadece topraktan yararlanma kısmına bakacak olursak eğer, daha çok tarım alanında topraktan faydalanmaktayız.

Büyükbaş ve küçükbaş besicilik yapılan yerlerde daha çok otlak ve çayır alanlarından faydalanılmaktadır. Sanayi alanında fayans, seramik, tuğla vs. gibi alanlarda yararlanılmaktadır.

Ülkemizde son yıllarda ekilebilir tarım arazilerinde bir kıyım yapılmaktadır.İlerleyen yüzyıllarda bu kıyım devam eder ise toprak savaşlarının çıkması da bir o kadar olasıdır.Gelişmiş ülkelerin bir çoğu katlı seralarla ekilebilir alanlarını arttırma çabasına girmişken bizler ekilebilir arazilerimizi küçük rantlar uğruna heba ederek geleceğimizi tehlikeye atıyoruz . Unutmayalım ki insanoğlunun sadık yari kara topraktır.

 

Önceki MakaleTüm Canlılarda Hücreler Aynı Yapı Ve Özellikte Midir? Neden
Sonraki MakaleDenizde-Duşta Uzun Süre Kalındığında Neden Parmak Uçları Buruşur?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz