Trt ve Diğer Kanallarda Muhabir / Spiker Nasıl Olunur

8
162

Soru:Sözel mezunuyum trt de muhabir olmak olaydan olaya koşmak ekşın yaşamak ve haber spikeri olmak istiyorum bunun için hangi bölümü okumalıyım üniversitede ?

Sözel mezunları olabiliyor diye biliyorum ama yinde sormak istedim.

Cevap:
TRT ‘de çalışmak için herhengi bir lisans programından mezun olmak ve KPSS’den de en az tahminimce 85 alman, sonrasında da başvurduğun alan ile ilgili mülakatta başarılı olman gerekiyor. Bazı bölümler için alan sınırlaması var. Senin de belirttiğin gibi (ses, ışık, resim seçicilik yani reji grubu) alanlarda bölüm sınırlaması var bu da iletişimcilere biraz daha avantaj sağlıyor. Yani KPSS’den 85 değil de 70 puanla mülakat aşamasına gelebilirsin diye tahmin ediyorum. İletişimci olman nedeni ile mülakatta soruları daha iyi cevaplayabilirsin diye düşünüyorum. Mülakatı da geçtikten sonra 3 aylık bir eğitim alınıyor sonrasında memurluk ve eğitim aldığın alan ile ilgili son bir sınava giriliyor. Bunda da başarılı olursankadro aldığın alanda 2 yıl stajyer olarak (tabiki ücretli) görev alıyorsun. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Başarılar….

Önceki Makaleİş bankası Gişe Memuru Maaşı Nekadar?
Sonraki MakaleAvea Heryöne 180 Dakika 15 TL Nasıl Yapılır Kampanya Detaylar

8 Yorum Yapıldı

 1. ben muhabir olmak istiyorum kendi kameram var ama liseyi okuyorum ben olabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim.

  Hüseyin AÇILMAZ Eskil/AKSARAY

 2. Merhaba…
  Herkes gibi ben de spker olmak istiyorum fakat kapalıyım yani başörtülüm.Acaba spker olmamda bi engel olur mu ve mezun olduktan sonra iş bulabilir miyim beni bu konuda aydınlatabilir misiniz?

 3. Bende spiker olmak istiyorum diksiyonum falan çok düzgün, çokta güzelim herkes bana çok yakışacağını söylüyor.
  Burcu esmersoya benziyorum.
  Ntvye başvuruda bulunsam işe yararmı acaba

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz