Türkiye’nin Dünya Üzerindeki Coğrafi Konumu Hakkında Bilgi

0
152

dünyaTürkiye’nin Dünya Üzerindeki Coğrafi Konumu, türkiyenin etrafındaki ülkeler, dünya üzerinde türkiyenin yeri,

Türkiye, kuzey yarımküresinde ekvatorla kutup arasında, hemen hemen ortaya yakın bir mevkide, üç taraftan denizlerle çevrilmiş bir memlekettir.

Memleketin uc noktalarını kuzeyde Sinop yakınında İnceburun (42°06′ kuzey paraleli), güneyde Hatay ilinin Beysun köyü güneyi (35°50′ kuzey paraleli), en doğuda Aras nehrinin sınırlarımızı terkettiği nokta (44°48′ doğu meridyeni), en batıda ise, İmroz adasının Avlaka burnu (25°40′ doğu meridyeni) teşkil eder.

Bu çerçeve içinde uzunluğu doğudan batıya 1 600 km., eni ise, kuzeyden güneye 650 km. kadardır. Şekli, kabaca, bir dikdört gene benzer. Yüzölçümü, son resmî rakamlara göre 780.576 km2 dir. Bu toprakların aşağı yukarı 1/30 kadarı, yani 23.630 km2 si Avrupa kıtasında, geriye kalan 757 000 km si ise Asya’da bulunur.

Türkiye, yüzölçümü bakımından, komşuları arasında Sovyetler Birliği ve İran hariç olmak üzere diğerlerinden önde gelir. Sovyetler Birliği dışındaki Avrupa memleketlerinin de hiçbirisi Türkiye büyüklüğünde değildir (Sovyetler dışı Avrupa’sının en büyük memleketi olan Fransa’nın yüzölçümü 550.000 km2 dir).

Önceki MakaleTürkiye’nin Kıyıları ve Kıyı Uzunlukları Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleTürkiye’nin Sınırları ve Türkiye’ye Komşu ülkeler Nelerdir ?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz