Türkiye’nin Kıyıları ve Kıyı Uzunlukları Hakkında Bilgi

0
162

türkiyenin kıyılarıTürkiye’nin Kıyı uzunlukları Hakkında Bilgi, Türkiyenin kıyı özellikleri, Konu özeti, ödev araştırması, Türkiye’nin kıyı uzunlukları, ansiklopedik bilgi,

UZUNLUKLARI toplamı 7 100 km. yi aşan Türkiye kıyılarının 1 700 km. si Akdeniz kıyılarina aittir. İkinci durumda olan Karadeniz kıyılarımızın uzunluğu 1 550 km. dir. Boğazlarla birlikte Marmara denizi kıyılarının uzunluğu 1 100 km. yi bulur. Az sayıda olan adalarımıza ait kıyıların uzunluğu ise 500 km. kadardır. Memleketimizin kuzey ve güney kıyıları az girintili, çıkıntılı olduğu halde, batı kıyıları fazla girintili, çıkıntılıdır.

Karadeniz kıyıları genel olarak orta kesiminde bulunan bir çıkıntı ile, bunun doğu ve batısındaki iki büyük girintiden ibarettir. Bu esas şekil arasında doğuda Yeros ve Yasun burunları gibi küçük çıkıntılar ile Trabzon’un batısında Polathane, Ordu’nun batısında Vona limanları gibi mahfuz koylar bulunur.

Orta Karadeniz’de Sinop, Batı Karadeniz’ de Ereğli aynı şekilde mahfuz liman durumundadırlar. Akdeniz’de Fethiye ve Antalya körfezleri arasında Teke bölgesi, Antalya körfezi ile Mersin körfezi arasında Taşelî bölgesi bir çıkıntı teşkil ederler. Denizin doğu ucundaki İskenderun körfezi kara içine doğru epeyce sokulur.

En fazla girintili, çıkıntılı olan Ege denizinde kara içine doğru iyice sokulmuş derin körfezler üe denize doğru uzanmış yarımadalar sıralanır. Körfezlerin en önemlileri Edremit, Çandarlı, İzmir, Kuşadası, Mandalya ve Kerme körfezleridir.

Önceki MakaleTürkiye’nin Dağları Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleTürkiye’nin Dünya Üzerindeki Coğrafi Konumu Hakkında Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz