Yusuf Akçura Kimdir, Hayatı ve Eserleri

0
207
yusuf akcura
yusuf akcura

Yusuf Akçura Kimdir, Hayatı ve Eserleri, Edebi Kişiliği hakkında kısaca bilgi.

Yusuf Akçura

1876-1935, Türk tarihçisi, düşünür ve politika adamı. Kuzey Türkiyestan’ın Simriksk kasabasında doğdu; küçük yaşta geldiği İstanbul’da okudu. 1896’da Harp okulunu bitirişinden bir yıl sonra Abdülhamit’in zorbalık yönetimine karşı koyan Genç Türkler’le ilişkileri tespit edilerek askerlikten çıkarıldı ve Trablusgarp’a sürüldü. Sürgünde fazla kalmayan Akçura, Paris’e kaçmış, kültür şehrinin olanaklarından yararlanmasını bilmiştir. Siyasal Bilgiler okulundaki uzun öğrenim yıllarını başarıyla tamamladıktan sonra Rusya’ya geçti. Bir süre gazetecilik ve öğretmenlik yaptı.

İkinci meşrutiyetin ilan edilmesiyle çoğu memleket dışında bulunan düşün ve mücadele adamı gibi İstanbul’a dönen Akçura’yı Harp Akademisi ile Darülfünunda siyasal tarih öğretmenliğine atadılar. Türkçülük akımının yayın organı olan Türk Yurdu dergisini çıkarması bu dönemdedir.

Mütakere yıllarında Milli Türk Fırkası’nda çalışmıştır. 1923’te Anadolu’ya geçerek İstanbul milletvekili seçilmiş, iki iyıl sonra da 1925’de açılan Ankara Adliye Hukuk Mektebi siyasal tarih öğretmenliğine atanmıştır. 1932’de Türk Tarih Kurumu başkanlığına seçilmiş, 1933’de İstanbul Üniversitesinin kuruluşunda siyasal tarih profesörü olarak görevlendirilmiştir. Yusuf Akçura, 1935’de Kars milletvekiliyken ölmüştür.

Eserleri

Avruoa’da Fikir Cereyanları, Şark Meselesi, Üç Tarz-ı Siyaset, Tarih-i Siyasi Dersleri, Siyaset ve İktisat.

Önceki MakaleAkçaağaç hakkında bilgi
Sonraki MakaleAk Dağlar Nerede?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz