Arabada Hava Yastığı Nedir, Nasıl Çalışır, Ne İşe Yarar ? Kısaca Bilgiler

0
195

hava yastığı çalışma prensibiArabada Hava Yastığı Nedir, Nasıl Çalışır, Ne İşe Yarar ? Kısaca Bilgiler, araçlardaki hava yastıkları nasıl şişer,

Birçok kişinin hayat kurtarıcısı olan hava yastıkları kazalarda araç içinde şişerek kullanıcının başını veya herhangi bir yerini aracın sert cisimlerine çarpmasını engellemek için hazırlanmıştır.

Hava yastığı araç içinde birçok bölgede bulunabilir, özellikle son yıllarda çıkan yeni model araçların tümünde hava yastığı donanımı ile birlikte gelmektedir.

Hava yastığı yani airbaglerin çalışma prensibi

Araç belli bir hızla giderken çarpma anında aracın önünde bulunan bir sensör sayesinde çarpma yani kaza algılanır, bu araç içinde bulunan airbaglere sinyal gönderilir ve airbagler içinde yer alan sodyum azide maddesine bir kıvılcım iletilir, bu kıcılcım sonrasında ise nitrojen ayrışır ve ortaya büyük ölçüde gaz açığa çıkar bu gaz hava yastıklarının şişmesini sağlar, bu anlattığım durum saniyenin onda biri kadar kısa bir süre içinde gerçekleşir, böylece kaza anında sürücü ve yolcuların güvenlik önlemlerinin artırılması hedeflenir.

hava yastıkları nasıl çalışır

Önceki MakaleArabada Distronic Nedir ? Ne İşe Yarar ?
Sonraki MakaleDizi Oyuncuları Nekadar Maaş Alıyor ?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz