Aşçılık bölümü mezunları iş imkanları

0
139

Aşçılık bölümü mezunları iş imkanları, çalışma şartları.

Aşçılık, 2 yıllık önlisans bölümünden mezun olan öğrenciler genellikle özel sektör başta olmak üzere kamu da da çalışabilirler. Mezun olan öğrenciler kpss sınavı ile atanarak kamu kurumlarında aşçılık yapmaktadırlar. Ancak pek çok bölüm mezunu kendi işletmesini açabiliyorken aynı zamanda oteller, restoranlar gibi maaş ve sosyal olanakların fazla olduğu alanları tercih edebilmektedir.

Bölümde çalışma şartları zor ve yoğundur, bu yüzden kişilerin aşçılık mesleğine ilgi duymaları, severek yapmaları çok önemlidir. Eğer öyle olursa Otel, restoran gibi yerlerde veya kendi açacakları işletmelerde iyi paralar kazanabilirler, yada kamu kuruluşlarında kpss puanı ile girerek iş sahibi olabilirler, ancak yukarıda belirttiğim gibi bütün personelin yemekleri size bakmaktadır bu yüzden iş ağırdır.

Ücret

Kamu kuruluşlarında çalışanlar memur maaşları alırken, özel sektörde 5 yıldızlı otellerde çalışanlar daha iyi ücretler almakadırlar. Ancak aşçılık bölümü mezunu olup, özel kurumlarda çalışarak memur maaşının yarısını alanlar da mevcuttur. Bu biraz da çalıştığınız kuruma ve sizin ne derece işi bildiğinizle ilgili bir konudur.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here