Başkanlık Sistemi Nedir? Ne Demektir ? Nasıl Olacak ?

0
118

baskanlik sistemiSon günlerde sürekli olarak gündem maddesi haline gelen ve gittikçe daha çok önem kazanan ve sık sık karşımıza çıkan başkanlık sistemi nedir? Başkanlık sistemi ne demektir ve nasıl olacaktır başkanlık sistemi ile ilgili merak ettiklerinizi yazının devamından okuyabilirsiniz.

Başkanlık sistemi; Federetif yapının federasyonla bir başkan tarafından idare edilmesi haline denir. Yani parçacık küçük devletler bir araya gelmeleri ile oluşan bir devlet sistemidir.

Geçimi olmayan kavgası olan asırlar boyu birbiriyle savaş eden milletler için uygun bir sistemdir.

Türkiye uzun süreden beri parlementer sistemi uygulamaktadır ve bu konuda da çok ciddi tecrübeleri oluşmuştur geçmişte çok ciddi sıkıntılar da çekti ama parlementer yapı içinde bu sıkıntılardan nasıl çıkacağını da yaşadığı tecrübelerle gösterdi, ve bu anlamda da ciddi deneyimler elde etti.

Başkanlık sistemine birçok ülke örnek olarak gösteriliyor, tabiki bu rejimlerin uygulanmasında toplumsal yapının hayati derecede önemli olduğu gerçeğini gözardı etmemek gerekir. Bugün değişik ülkelerde başkanlık sistemlerinden bahsediliyor, örneğin ABD nin başkanlık sistemini uyguladığı ifade ediliyor. Ama ABD nin toplumsal altyapısı ile ABD’nin başkanlık sisteminin geliştirilmesi daha doğrusu uygulamaya konulduğu şartlarla Türkiye’nin şartlarını aynı olarak görmemiz mümkün değil.

Birbirlerinden çok farklı şartlar toplumsal altyapı oldukça farklı, bugün dünyada başkanlık sistemini uygulayıp Üniter yapısını devam ettirebilen bir ülke yoktur, şuanda başkanlık sisteminin Türkiye’de uygulanması çok ciddi sorunları birlikte getirebilir.

Başkanlık Sistemi Uygulayan Ülkeler

Önceki MakaleTedavisi Olmayan Hastalıklar Nelerdir ?
Sonraki MakaleMadde Nedir? Maddenin Ortak Özellikleri Nelerdir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz