Bayramın 2. 3. günü Kurban Kesilirmi ? Nezamana Kadar Kesilir ?

1
93

Bayramın 2. 3. günü Kurban Kesilirmi ? Nezamana Kadar Kesilir ?Kurban bayramının 2. günü kurban kesilirmi, kurban bayramın 3. günü kurban kesilirmi ,kurban bayramın 4. günü kurban kesilirmi, arefe gecesi kurban kesilirmi, kurban saat kaçtan sonra kesilir,

Kurban bayramında kurban nezamana kadar kesilir ? Arefe gecesinden kurbanı kessek kabul olurmu ? Kurban bayramının birinci günü sabah erkenden kurban kesilirmi ?Kurbanı bayramın ikinci günü kesilirmi ? Bayramın 3. günü kurban kesilirmi ? bayramın 4. günü kurban kesilirmi ? Bu soruların cevaplarını sizlerle paylaşmak istedik, kurban bayramında çok fazla sorulan bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık değerli okurlar, sizler de bu sorulardan birinin cevabını merak ediyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

1- Kurban, bayramın üçüncü günü, güneş batıncaya kadar kesilebilir. Bayram namazından önce kesilmez.

2- Cuma kılınmayan mezra denilen küçük köylerde, fecirden sonra, bayram namazından önce de kesilebilir. Gece kurban kesmek caiz ise de mekruhtur.

3- Şafii’de, bayramın dördüncü günü de, kesilebilir. Birçok kimsenin vekili olan, bir mazeretle bayramın üçüncü günü de kurbanları kesememişse, Şafii’yi taklit edip, dördüncü günü de kesebilir.

4- Nafile, akika ve adak hayvanı, her zaman kesilebilir. Fakat bayramda kesilmesi iyi olur.

5- Bayram Cumaya rastlarsa da, kurban, bayram namazı kılındıktan sonra kesilir.

6- Kurban bayramının üçüncü günü fakir olacağını veya sefere çıkacağını bilene, ilk günü kurban kesmek vacib olmaz. Keserse vacib olarak eda etmiş olur.

7- Fakir, bayramın ilk günü bir koç alıp kestikten sonra, üçüncü günü zengin olsa, iade gerekmez. Vacib yerine gelmiş olur. Üçüncü günü zengin olacağını bilenin de, ilk günü kurban kesmesinde mahzur yoktur.

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here