Kötü birşey olmasın diye neden Tahtaya Vurulur?

1
266
NEDEN TAHTAYA VURULUR?

Kötü birşey olmasın diye neden Tahtaya Vurulur?, Şeytan kulağına kurşun deyip tahtaya neden vurulur ?, Tahtaya vurma inancı nereden çıktı.

tahtaya-vurmakİnsalar eskiden meşe ağacına büyük bir değer verirlerdi. Ağacın aşırı derecede büyük olması ve bunun yanında sağlam olmasından ötürü ağacın bazı güçleri olduğuna inanılırdı. Kuzey Amerika yerlileri ve Ege’de Helen uygarlığında Dünya’nın 2 ayrı yerinde ve birbirinden habersiz şekilde gelişen tahtaya vurma alışkanlığı günümüzde bile halen devam etmektedir.

Meşe ağacına inen yıldırımlar sonucu Tanrı’nın yeryüzüne indiği düşünülürdü bu yüzden Kuzey Amerika yerlileri Meşe ağacının köküne vurarak ileride başlarına gelebilecek kötü şeylerden kendilerini koruduklarına inanırlardı.

Ortaçağ döneminde ise Hristiyan din adamları Hz. İsa’nın tahta bir çarmıha gerilip öldürülmesi ile bu durumu bağdaştırarak kendi dönemlerine taşıdı. Bununla birlikte ilerleyen dönemlerde Almanlar – dişbudağı , Mısırlılar – İncir, Hollandalılar – Ağacın cinsine önem vermedi tahta parçası onlar için yeterliydi.

Tahtaya vurma inancı halen günümüzde devam etmekte, ancak etrafımızda her yer plastik oldu tahta çok nadir kullanılmaya başlandı, siz en iyisi yanınızda bir ufak tahta bulundurun kıyıda köşede, çantada felan ancak meşe ağacından olursa da bi iyi olur : )

Önceki MakaleDevletler arasındaki ilişkilerde ne gibi kurallar ve ilkeler olmalıdır?
Sonraki MakaleKuvayi milliye hareketi nedir kısaca

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz